Rozmowy wśród przyjaciół
niedziela, 24 lutego 2013

Co sie rozwinie z tych pączków?

Pozdrwowienia. Włosz.czy.zna!

03:24, kanadyjka82
Link Komentarze (8) »
sobota, 23 lutego 2013

   Kattinka

Zacznę od kilku cytatów, żeby uporządkować myśli.

„Komisja Praw Kobiet w Parlamencie Europejskim zaapelowała o zakazanie książek, w których mężczyzna zarabia na dom, a kobieta wychowuje dzieci i dba o rodzinne ognisko. Podobno taki model społeczeństwa jest sprzeczny z równością płci, jaka obowiązuje w UE.”

„Unia Europejska szykuje kolejny projekt, mający zakazać propagowania (wydawania, czytania) bajek, w których jest mowa o Murzynach. Główną inspiratorką jest niemiecka minister ds. rodziny Kristine Schröder (36 l.), która przyznaje, że swojej dwuletniej córeczce nie czyta klasycznych bajek, ponieważ nie przejdzie jej przez usta, na przykład, fragment z bajki o Pippi Langstrump, w którym jest mowa o jej ojcu jako o ‘królu czarnych’."

Komentarzy na ten temat pojawiło się w Internecie tak wiele, poczynając od wyważonych acz krytycznych, a kończąc na co najmniej popędliwych, że my powstrzymajmy się tu od emocji, a za to zajmijmy się przez chwilę samą sprawą. Wszyscy zgodzimy się z tym, co wydaje się oczywiste, a mianowicie, że od czasów Andersena i braci Grimm świat bardzo się zmienił. W Australii Aborygenów wykreślono z Księgi Fauny i Flory i uznano za ludzi. W Szwajcarii kobiety głosują. Ameryka ma prezydenta o ciemnym odcieniu skóry (już sama nie wiem, jak mam napisać, żeby było i poprawnie, i politycznie). W klinikach na całym świecie lekarze dokonują operacji, o których jeszcze dwadzieścia lat temu nikt by nawet nie pomyślał. Pluton stracił
status planety (ciekawe, czy o tym wie?). Świat się zmienił, ale i myśmy się zmienili. My, a więc nawet ci z nas, którzy minione dekady znają nie tylko z książek do historii, lecz z własnego doświadczenia. Demokracja i postęp, nauka i higiena, walka o wolność słowa i prawo do nauki, standard naszego życia i nasza świadomość – wszystko się zmieniło, i dzieło dokonało się wielkie.

Wróćmy na chwilę do kwestii tolerancji i otwartości na świat. Czy nie wydaje nam się czasami, że postawy proponowane np. przez feminizm, gender studies czy poprawność polityczną, a egzekwowane z taką nieustępliwą konsekwencją, niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, że nie wspomnimy o zdrowym rozsądku? Już nie his-story, tyko her-story, a Bóg najlepiej żeby był rodzaju nijakiego. Ale sprawa się komplikuje: demokracja daje nam wszystkim prawo do samodzielnego tworzenia sądów, a to oznacza, że nie musimy się zgadzać z czymś, z czym się… nie zgadzamy. Taka jest demokracja, taka jest wolność, takie jest nasze prawo. Jeśli zatem pani minister Schröder nie chce czytać córeczce bajek, z którymi się nie zgadza, to niech tego nie robi. Pamiętam, że w dzieciństwie nie lubiłam bajek – bałam się wszystkich tych smoków, wilków i złych czarnoksiężników (rodz. męski), mściwych wróżek i wstrętnych wiedźm (rodz. żeński), niezależnie od płci, co zostało zaznaczone w odnośnych nawiasach. A do tego jeszcze wszystkie te biedne dzieci, takie głodne, osierocone, więzione i zmuszane od świtu do pracy ponad siły! Dziewczynka z zapałkami, mała księżniczka i David Copperfield wywoływali u mnie gorączkę. Ponieważ sama bałam się wilków i czarownic, i płakałam nad losem tych biednych dzieci, nie czytałam o nich moim dzieciom. I nikomu nic do tego, prawda? Jak tylko dzieci nauczyły się same czytać, zaczęły tworzyć własny kanon książek „do pokochania”, a teraz moja córka czyta swoim dzieciom te, które jej samej kojarzą się z czasem beztroskiej szczęśliwości, gdy można było bez ograniczeń czytać, czytać. 

Poprzednie pokolenia tworzyły swoje kanony i zmieniały gusta wolniej, bo i świat toczył się wolniej. Był czas na wypracowanie kanonów, trendów mody, stylów czy szkół. Dziś książka i film „żyją” dwa tygodnie, a style i mody nie mają czasu się ukonstytuować i zakorzenić, gdyż niemal natychmiast są wypierane przez niecierpliwych poszukiwaczy nowości. Co to ma wspólnego z bajką? Ma! Bajki poprzednich pokoleń układają się w kanony – i każdy kraj ma swój. Duńczycy mają swojego Andersena, Włosi – Amicisa, Niemcy – braci Grimm, Anglicy – Beatrix Potter, my – Brzechwę i Porazińską, i tak dalej. Wszystkie te bajki są lustrem czasu, w którym powstały. Tak się wtedy myślało, mówiło. Nie mamy prawa oceniać ich z perspektywy naszych doświadczeń i naszej wiedzy. Wniosek nasuwa się prosty: jeśli, mimo wolności wyboru i prawa do decydowania o sobie, jakie daje nam demokracja, komuś nadal nie podoba się nasz koleżka Murzynek Bambo, to – powtórzmy – niech tego wierszyka nie czyta. Bo skoro mamy ocenzurować literaturę, to dlaczego nie malarstwo i nie rzeźbę? I dlaczego nie dzieje ludzkości, tak pełne straszliwych wydarzeń i krwawych rozstrzygnięć, o których wstyd mówić? Zresztą, już to przerabialiśmy: książki palono na stosie, rzeźbom doklejano listki figowe… Można by też pomyśleć o stworzeniu współczesnego kanonu. Ale nie poprzez cenzurowanie przeszłości, tylko pisząc bajki, które zaspokoją gusta współczesnych matek, uspokoją sumienia poprawne politycznie wszystkich PT cenzorów i edukatorów. Jest jednak pewien szkopuł: do tego, by powstał taki kanon bajek z prawdziwego zdarzenia, na miarę nowych poglądów i zdobyczy demokracji, potrzebny jest czas i potrzebni są… dobrzy pisarze.  

Rozpędziłam się, więc może na zakończenie inny cytat, który wpłynie kojąco na nasze nerwy:

„ A jeszcze książki z dzieciństwa. Mam od długiego czasu ochotę na powtórną lekturę Julisza Verne’a […]. Idzie o to, żeby przypomnieć sobie czasy, gdy czytałem go pod kołdrą, udając, że śpię, miałem specjalną lampkę na głowie, taką niby-górniczą, zawalałem lekcje, na fizykę chodziłem zupełnie zielony, na matmę też[…].

Zatem gdy dowiedziałem się, że w Warszawie pojawiła się księgarnia z literaturą tylko dziecięcą, pognałem w te pędy, wszedłem do środka i prawie padłem na kolana. Musiałem wyjść szybko, bo byłem gotów wydać majątek, jestem trochę maniakalny, więc jakbym się rozpędził, to karta kredytowa by się rozgrzała do czerwoności, konsekwencje mogłyby być bolesne. Najpierw chciałem kupić „Elementarz” Falskiego, reprint z oryginalnymi rysunkami, potem „Dzieci z Bullerbyn”, potem „Plastusiowy pamiętnik”, potem „Baśnie” Andersena. A potem dokładnie wszystko, co tam było. Wybiegłem z księgarni spocony i roztrzęsiony, pamiętacie „Elementarz” Falskiego, pamiętacie „Plastusiowy pamiętnik”, kochaliście „Dzieci z Bullerbyn”. No to wiecie, o co chodzi…”

Krzysztof Varga, Rozcięta warga czyli czytajcie książki dla dzieci. „Gazeta Wyborcza” DF z 10 stycznia 2013.

Tagi: bajki
01:11, kanadyjka82 , Kattinka
Link Komentarze (17) »
piątek, 22 lutego 2013

 wpis Heimchen

niedz. 10. 2.
9.30 Dolgaya i schastlivaya zhizn (Boris Khlebnikov) Friedrichstadtpalast
Super widoczność tu w Friedrichstadtpalast. I te piękne karelskie krajobrazy w filmie! Też bym chciała mieszkać w takim domku przy rzece. Podobne sceny w rosyjskich urzędach już Gogol i Czechow opisali. Państwo lub Bank lub jedno i drugie chcą odebrać młodemu przedsiębiorcy jego farmę – za odszkodowanie. Jego pracownicy się nie zgadzają i chcą walczyć. Z trudem przekonują szefa, ale potem jeden po drugim go zostawią. Tragicznie to się kończy... 


16.15 Grzeli nateli dgeebi (rez.: Nana Ekvtimishvili, Simon Groß) Cinestar
 Gruzińska reżyserka i niemiecki reżyser poznali się na uczelni w Poczdamie (Czy oni są może parą?). Czy to jest stary film? Wszystko wygląda jak na początku lat 90-ych. Nawet rodzina tam ma taki sam czajnik i czerwony serwis do kawy w białe kropeczki jakie przywiozłam wtedy z bywszego Związku Radzieckiego. Ludzie stoją w kolejce po chleb. Wielu z nich jest uzbrojonych. Film o przyjaźni dwóch fajnych dziewczyn. Światowa premiera, oklaski dla całej obsady (reżyserzy powiedzieli, że bardzo trudno było znaleźć w dzisiejszym Tbilisi odpowiednie miejsca na plenery).

W drodze od jednego kina do drugiego w Tiergarten spotkałam lisa. Nie przepuścił mnie. Możliwe, że oczekiwał smakołyku. Wybrałam inną zaśnieżoną drogę, tam znów ten lis czekał na mnie. Trochę się bałam, więc nadłożyłam sporo drogi.


20.00 Touch of the Light (reż. Chang Jung Chi) HdKW
Kolejna premiera. Sekcja "Generation", filmy dla dzieci i młodzieży. Audytorium w "Domu Kultur Świata". Sala pełna, ponad 1000 miejsc. Siedzę blisko reżysera Chang Jung Chi i głównego bohatera Huang Yu-Siang. Młody pianista Siang ze wsi (rodzice tam prowadzą ogrodnictwo) zapisuje się do konserwatorium w stolicy jako pierwszy niewidomy student. Poznaje tam dziewczynę, która marzy o tym, aby zostać tancerką i pracuje w sklepie Bubble Tea (ma tam bardzo fajnego szefa-promotora). Siostrę dziewczyny w filmie i młodą publiczność bardzo nurtuje pytanie, czy młodzi bohaterowie "są razem".

pon. 11.2.
9.30 Kopfüber (reż. Bernd Sahling), HdKW
Pierwszy dzień po feriach zimowych. Ta sama sala jak wczoraj (dla 1000 osób) pełna dzieci. Nie zazdroszczę ich nauczycielom, bo trudno znaleźć dla całej klasy wspólne miejsca i po filmie chyba wszyscy chcą jeszcze do ubikacji... Bohaterem filmu jest 10-letni, bardzo ruchliwy Sascha. Ciągle ma problemy w szkole, z policją... Nie, raczej szkoła, matka i policja mają kłopoty z Saschą. Diagnoza ADHD i tabletki prowadzą na razie do lepszych wyników w szkole, tylko że Ellie, jego koleżanka, uważa, że Sascha nie potrafi już śmiać się jak dawniej. Produkcja low budget, grają prawdziwi policjanci i urzędnicy, rodzina w prawdziwym mieszkaniu znajomych. I to wszystko w mojej swojskiej dolinie Saale, w Jenie. Ciekawe też pytania ze strony widowni do dzieci z obsady: "Czy naprawdę  tam palili papierosy", i "czy Sascha i Ellie w prawdziwym życiu są razem?" Dziwnie wychodzić w poniedziałek w południe z kina!

 

12.30 Youth (Tom Shoval) Cinestar
I zaraz potem znowu w ciemność innego kina. Akcja toczy się w Izraelu. Dwaj bracia –  jeden pracuje w kinie Multiplex, drugi właśnie poszedł w kamasze. I przez to ma broń i środki, aby rozwiązać problemy finansowe rodziny. Uprowadzają pewną dziewczynę w bardzo amatorski sposób – taki stereotypowy kidnapping jak z filmu wzięty. Nie udało się, bo rodzice ofiary porwania w szabat nie odbierają telefonu... Ten film na tegorocznym Berlinale najbardziej mnie przekonał artystycznie. Chyba nigdy jeszcze nie oglądałam złego izraelskiego filmu na tym festiwalu – ani dokumentalnego, ani fabularnego. Również Palestyńczycy (według moich doświadczeń) robią dobre filmy tylko wtedy, gdy są obywatelami Izraela.  

20.00 Al-khoroug lel-nahar (rez. Hala Lotfy) Collosseum
Dowiedziałam się właśnie, co to znaczy Q&A – mianowicie "Questions and Answers". Podczas Berlinale dzieje się to wtedy, gdy nie ma premiery, tylko autor filmu jest obecny i po wyświetleniu odpowiada na pytania widzów. Tym razem Hala Lotfy z Egiptu, dość "cool lady". Powiedziała, że przez tzw. "Wiosnę Arabską" nic się nie zmieniło, poza tym że Zachód zwróci trochę więcej uwagi na ten region. W filmie chodzi o kobietę i jej matkę, które opiekują się mężem czyli ojcem w domu. Mało się dzieje, atmosfera przytłaczająca. Ale film niezły. Tylko daleko z Prenzlauer Berg do domu, i przed kinem o godz. 22 już kolejka na następny pokaz.

Śr 13.2.
22.00 Sieniawka (reż. Marcin Malaszczak), CinemaxX
Jestem chora, czuję się fatalnie, nie mam siły na kino o tej późnej godzinie. Oddałam bilet koledze, któremu bardzo się spodobał ten film Polaka-Berlińczyka. Nic tam się nie dzieje, ale wszystko jest tak samo jak w zakładzie dla nerwowo chorych, gdzie kiedyś dawno temu razem pracowaliśmy. Tylko trochę bardziej na wschodzie, na trój-styku Polski z Czechami i Niemcami.


Czw 14.2.
9.30 Epizoda u životu berača željeza (reż. Danis Tanović)
Rodzina Romów w Bośni, bardzo życzliwi, blisko ze sobą. Ojciec zbiera złom. To chyba nie są aktorzy, takiej intymności po prostu nie da się zagrać. Minimalistyczna historia – matka dwóch małych córek ma poronienie, nie ma ubezpieczenia, szpital odmówił łyżeczkowania i tylko przez oszustwo ubezpieczeniowe mężowi udaje się uratować życie żony. Po filmie prosto do pracy.


Sub. 16.2.
19.00 W domu: oglądam przyznanie Niedźwiedzi w telewizji
Z nagrodzonych filmów dotychczas widziałam tylko "Zbieracza złomu". Dziwne, że główny bohater dostał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora – przecież grał sam siebie. Reżyser rekonstruował prawdziwą historię z prawdziwymi protagonistami – i dostał za to jeszcze Niedźwiedzia za scenariusz z życia wzięty...


Niedz. 17.2.
10.00 Atarnarjuat the Fast Runner (reż. Zacharias Kunuk), Haus der Berliner Festspiele
Chyba już znacie ten film, klasyka kina ludów tubylczych, które stworzyły na tegorocznym Berlinale specjalną sekcję. Jeśli nie znacie – polecam. Grecka tragedia wśród Innuitów. Super kostiumy.


20.30 Vic+Flo ont vu un ours (reż. Denis Côté) Berlinale Palast
Co artysta chce przez to nam powiedzieć? Nie zrozumiałam, mimo że to był jedyny film z niemieckimi napisami. Dziwne, że dostał Srebrnego Niedźwiedzia za "otwarcie nowych horyzontów sztuki filmowej". Kino autorskie – podobnie jak teatr reżyserski – często przesadza z zawodzeniem oczekiwań widzów, fabuła wychodzi zbyt sztucznie skonstruowana.


Jeszcze informacja dla publiczności tego blogu: Poza główną punktacją polski film wypadł nieźle – Kryształowy Niedźwiedź jury młodzieżowego za „Bejbi Blues”, queerowski Teddy Award i nagroda czytelników gejowskiego miejskiego magazynu "Siegessäule" dla "W imię" Szumowskiej.

Tagi: kino
07:05, heimchen , Heimchen
Link Komentarze (5) »
czwartek, 21 lutego 2013

   Ciotuchna

Po koniec roku 1945 wymyśliłyśmy z moją koleżanką Niną, żeby założyć kółko teatralne u Reytana. Wiedziałyśmy, że teatrem szkolnym zajmował się kiedyś nasz profesor od łaciny. Zapytany co sądzi o tym pomyśle odpowiedział,że porozmawia z dyrektorem szkoły i sam sie nad tym zastanowi. Chyba po tygodniu zaprosił nas do pokoju nauczycielskiego. Powiedział, że jest zgoda dyrektora na zorganizowanie kółka, i że on nim pokieruje i będzie reżyserował nasze występy.

Wspólnie ustaliliśmy, że na pierwszy ogień pójdzie coś z Fredry, bo to łatwy wiersz i niewielka obsada. Po namyśle wybraliśmy mniej ograną przez szkoły sztukę pt. Damy i Huzary.

Profesor przeegzaminował kandydatów do ról pod kątem mówienia wierszem, dobrej dykcji, poprawności mówienia i umiejętności zbornego poruszania się. Wszyscy wybrani wyrazili nie tylko chęć uczestniczenia w zajęciach, ale wręcz entuzjazm.

O dziwo mieliśmy kilka egzemplarzy tej sztuki i mogliśmy natychmiast rozpocząć próby czytane. Tu profesor uczył nas poprawności czytania i mówienia wiersza. Po pewnej ilości prób czytanych, kiedy juz prawie każdy umiał swoją rolę na pamięć, zaczęliśmy próby sytuacyjne. Najpierw małe scenki z dwoma, trzema aktorami. Uczyliśmy się poruszać na scenie i dobierać gesty do tekstu. Żmudna to była robota, ale i my i profesor mieliśmy do tej pracy serce i zapał. 

Pojawił się podstawowy problem: gdzie my to zagramy? W szkole nie było odpowiedniego miejsca, a na wynajęcie sali widowiskowej nie mieliśmy pieniędzy. Ktoś przez koneksje rodzinno-towarzyskie dotarł do komendanta kasyna oficerskiego na ul. Szucha. Tam była odpowiednia sala ze scena i zapleczem. Na rozmowę poszedł profesor i dwie dziewczyny. Nagadali facetowi bzdur o współpracy wojska ze szkołami, podleli to patriotycznym sosem i się udało. Dostaliśmy za darmo sale z zastrzeżeniem, że zagramy jeden spektakl dla wojska.

Teraz wyłonił sie następny problem - kostiumy. Tej sztuki nie można grac po "cywilnemu". Dziewczęta jakoś da sie ubrać domowymi sposobami, jako dziewiętnastowieczne damy, ale  mundury dla huzarów trzeba gdzieś pożyczyć. W zburzonej Warszawie gdzie ledwo ruszały normalne teatry nie było żadnych kostiumerni z takimi mundurami. Najbliższe niezniszczone miasto to była Łódź. Pojechaliśmy tam we trójke. Poszliśmy do Teatru Wojska Polskiego i w rozmowie z dyrektorem przedstawiliśmy nasz kłopot. Podparliśmy nasze prośby argumentem, że przecież będziemy grac w kasynie dla wojska. Dyrektor się zgodził i polecił wydać nam co mają w kostiumerni dla nas odpowiedniego. Wyszliśmy stamtąd obładowani.  Nie tylko mieliśmy przepisowe huzarskie mundury, ale też białą broń i pistolety. Przywieźliśmy to wszystko do szkoły i nawet profesorowi oko zbielało na ten widok oko. 

Kiedy już było wiadomo gdzie będziemy grać nasze Damy i Huzary, profesor od robót ręcznych zorganizował grupę chłopców, którzy pod jego kierunkiem robili dekoracje. Na naciągniętym na drewnianych ramach płótnie powstawały ściany XIX wiecznego saloniku. Ten salonik powinien być umeblowany stylowymi meblami, ale skąd je zdobyliśmy tego juz nie pamiętam.

Zbliżał sie czas premiery i powstało pytanie jak z nas, nastolatków, zrobić szacowne damy i podstarzałych huzarów. I znów się okazało, że ktoś kogoś znał a ten ktoś znał pana od charakteryzacji z Teatru Polskiego. Nie mieliśmy pieniędzy, żeby go oficjalnie zatrudnić, ale były to czasy, w których uśmiech i życzliwość potrafiła zastąpić pieniądze.W dniu premiery ten pan zjawił sie na zapleczu sceny kasyna z walizeczką, w której były "cuda" - siwe peruki, bokobrody, wąsy, szminki i mastizole. Zabrał sie ostro  za postarzanie  naszej mocno stremowanej gromadki. Efekty charakteryzacji, wypychania poduszkami biustów dam, przyklejenie wąsów i innych ozdób twarzy i głów, robienie zmarszczek, były wprost oszałamiające. W pewnym momencie za kulisy wszedł na chwile Dyrektor szkoły i stanął zdumiony - nie poznał nas!

Zdjęć z naszych przedstwień oczywiście nie ma. To zdjęcie pochodzi ze spektaklu wystawionego przez uczniów gimnazjum im Rady Europy z Kostrzyna.

Ten wielki dzień to był 7 maja 1946 roku. Rozsunęła się kurtyna i oczom aktorów ukazała sie widownia zapełniona do ostatniego krzesła. Siedzieli tam nasi rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Za kulisami mokry z emocji profesor bacznym okiem pilnował wszystkiego. SUKCES  BYŁ  OGROMNY.

Po tej szkolno-rodzicielskiej premierze, graliśmy jeszcze dla wojska i innych widzów.Byliśmy też na "gościnnych występach" w Radości i w Błoniu. 

Graliśmy Damy i Huzary wiele razy i jak to zawsze bywa, nie obeszło się bez wsyp. Pewnego dnia główny amant – porucznik w scenie z amantka mówi tekstem sztuki:"Zofio wstążka, którą upuściłaś, dotychczas nie zeszła mi z serca"... i sięga do lewej górnej kieszeni munduru, żeby owa chustkę wyjąc. Przerażony wzrok, drżąca ręka - chustki nie ma. Nerwowo obmacuje wszystkie kieszenie i wyciąga chustkę … z tylnej kieszeni spodni. 

Z tych przedstawień, na które sprzedawaliśmy prawdziwe bilet, zebrało sie sporo grosza i zafundowaliśmy szkole scenę z oświetleniem i niezbędnym oprzyrządowaniem. Na tej scenie odbywały sie potem akademie i siedziała tam dostojna komisja, która pilnowała nas w czasie pisemnych egzaminów maturalnych.

Graliśmy na tej scenie jeszcze druga sztukę, "Sztubę" Leczyckiego. Ta sztuka grana była już tylko w szkole i tez odniosła sukces, ale nie wzbudziła w zespole juz takich emocji. Była łatwiejsza do wystawienia, działa się bowiem w klasie szkolnej i nie było problemów z kostiumami i charakteryzacja. Jedynym kostiumem, jaki był potrzebny, była sutanna dla księdza katechety, którego grał mój przyszły mąż.

Ziarno teatru zostało w nas zasiane, niektórzy bez powodzenia, niektórzy z powodzeniem, zdawali po maturze do szkoły teatralnej.

Tagi: teatr
01:31, kanadyjka82 , Ciotuchna
Link Komentarze (8) »
środa, 20 lutego 2013

   Włosz.czy.zna

Jak zajrzycie do jakiegokolwiek przewodnika po Toskanii, to najpiękniejsze zdjęcia, jakie znajdziecie będą właśnie z Val d’Orcia, przepięknej doliny rzeki Orcia między Sieną i Grosseto ze średniowiecznymi miasteczkami takimi jak Montalcino i Pienza.


Jest tam również z miasteczko termalne Bagni Vignove, gdzie główny plac stanowi szesnastowieczny prostokątny basen będący ujściem źródła gorącej wody pochodzenia wulkanicznego.


I nie zapominajmy o perełce tej doliny, Opactwie Sant’Antimo, o którym Ciocia Wiki obszernie pisze tu ale to trzeba po prostu zobaczyć!


Ta przepiękna dolina, charakteryzująca się cyprysami rosnącymi wzdłuż krętych dróg miedzy polami.


Słynna jest też z dobrej kuchni i dobrego wina. Dziś na zamówienie Kanadyjki podam przepis na pici. To jeden z wielu rodzajów klusek w formie spaghetti, tylko trochę grubsze, bo robione ręcznie. Pochodzą właśnie z Val d’Orcia, Val di Chiana i Viterbo (gdzie nazywane są oczywiście inaczej, bo umbrichelli). Przepis na zrobienie ich jest, tak jak na wszystkie kluski, bardo prosty: mąka, woda i czasami dodaje się jajko. Z wyrobionego ciasta formuje się ręcznie długie spaghetti rolując je w palcach.

 

We Włoszech można oczywiście kupić pici gotowe.

Je się te kluski z rożnymi sosami (te same sosy co do spaghetti), ale chyba najbardziej popularne to Pici all’aglione.

Potrzebne jest 360g pici, 700g dojrzałych pomidorów albo po prostu pomidory z puszki, 1 ostra papryczka, 1 łyżka białego octu winnego, oliwa z oliwek i ... 6 ząbków czosnku (bo aglio to czosnek).

Zaczynamy od tego, że obieramy pomidory ze skórki. Na patelni podgrzewamy oliwę z wyciśniętym czosnkiem i papryczką w całości – uwaga czosnek nie może się przypalić, bo będzie gorzki i do niczego – zostawiamy na ogniu przez 10 minut, tak żeby czosnek zaczął się rozpuszczać. Następnie dodajemy pokrojone w drobną kostkę pomidory i ocet, oraz sól do smaku. Dusimy przez jakieś 20 minut. W miedzy czasie gotujemy pici (al dente – czyli trochę twarde) i odcedzone dodajemy do sosu na patelni. Podgrzewamy jeszcze chwilkę dokładnie mieszając.

Tagi: pici
02:37, kanadyjka82 , Włoszczyzna
Link Komentarze (12) »
wtorek, 19 lutego 2013

Altana Poleca

Kattinka

W Sali Kameralnej Teatru Miejskiego w Guardzie gasną światła. Na scenie czarna podłoga, czarne kurtyny i sufit ginący w mroku tworzą neutralne tło dla dwóch pustych krzeseł, które z tej czerni wydobywają dwie jasne „punktówki”...

*

W jej nocie biograficznej zwraca uwagę początkowe zdanie: „Urodziła się i wychowała w Lizbonie, na Praça das Flores, z dala od... telewizora, z radiem ojca grającym nieustannie, co sama później określiła jako życie z „dźwiękiem pozbawionym obrazu”. W szkole nauczycielka zabierała dzieci na plac zabaw, by tam, zamknąwszy oczy, uczyły się rozpoznawać dźwięki bliskie i dalekie. W domu był jeszcze brat, i gitara, i długie godziny spędzane na wspólnym muzykowaniu. Studiowała grafikę i projektowanie w lizbońskiej Szkole Sztuk Wizualnych im. António Arroio, ale kiedy podczas przygotowań do wystawy indywidualnej w Barcelonie wszystkie jej prace skradziono, pozostawiając w mieszkaniu gitarę, Lula Pena uznała to za znak i – punkt zwrotny. W 1992 przeniosła się do Brukseli,gdzie zarabiała na życie, grając i śpiewając. Tam zrozumiała, że jednym z filarów muzyki Fado jest odległość (czytaj: oddalenie)...


Źródło:  http://1.bp.blogspot.com/_cNY8mtyl-BQ/TIZUf3n9RXI/AAAAAAAABRg/dL8Uuaf9LBI/s1600/LulaPena_janela_Cl%C3%A1udiaVarej%C3%A3o.JPG
(blog mbarimusica.blogspot.com ).

Co jeszcze? Niewiele. Po latach wróciła do Portugalii,w większości sama pisze muzykę i teksty (w różnych językach), a rzeczy stworzone przez innych śpiewa absolutnie inaczej niż wszyscy inni. Rzadko występuje, jeszcze rzadziej udziela wywiadów. Ale choć sama Lula jest enigmą, która bez rozgłosu idzie własną drogą jako, by użyć słów jej wydawcy z firmy płytowej mbarimusica, ‘reclusive and reluctantdiva’, jej głos uznano za jeden z najbardziej magicznych głosów portugalskiego Fado, a płyta CD, nagrana w 2010, zatytułowana „Trubadur”, znalazła się na liście najważniejszych wydarzeń roku na tutejszym rynku muzycznym - patrz TUTAJ.

Czytając hasło w Wikipedii („Wybrzeże Gwinei Bissau i okoliczne wyspy należały do pierwszych skolonizowanych przez Europejczyków obszarów; Portugalczycy dotarli tam już w 1446 roku…”), w jakimś sensie nie dziwi, że gdy młody muzykalny Gwinejczyk wyruszał w świat, mocą przeznaczenia na jego szlaku artystycznym prędzej czy później musiał pojawić się wątek portugalski. Wtedy, na początku drogi, zafascynowany głosem Luli, Mû napisał dla niej piosenkę, a gdy po latach spotkali się znowu, zaczęli wspólnie grać i występować.

*

...Lula Pena ma bladą twarz o wielkich ciemnych oczach; na czarnym stroju wyraźnym konturem odbija się niewielka gitara, z której za chwilę jej drobne jasne ręce zaczną wydobywać dźwięki nowe i zaskakująco świeże, poszukujące ukrytych możliwości instrumentu nie tylko w strunach, ale i w krzywiznach pudła rezonansowego. Z czerni sceny kontrapunktem wybija się biały ubiór Gwinejczyka; obok niego, na podłodze, na barwnym dywanie muzyk rozłożył instrumenty o osobliwych kształtach, które sam wykonał w swoim kraju, zgodnie z ludową tradycją i z naturalnych materiałów. Utwory z płyty Luli „Trubadur”, w tym podwójnym wykonaniu, nabierają odmiennego brzmienia i znaczenia. Docierają do nowych pokładów interpretacji, są uniwersalne, odkrywcze, bogatsze o nowe brzmienia. Bo choć Lula Pena i Mû pochodzą z krajów odległych geograficznie, odległość jest tylko pozorna: ich odrębne światy dźwięków i linii melodycznych spotykają się, nawiązują dialog, bez trudu znajdując wspólny język i nową harmonię. Jak mówi sama Lula: „Nie szukajmy, poprostu przyjmujmy to, co napotkamy po drodze”.

Mimo mikrofonów, instrumenty i głosy pozostają ściszone. Nie czuje się w nich wysiłku,ale jednocześnie nie brakuje im dźwięczności, przeciwnie: brzmią czysto i wyraźnie. Od pierwszych akordów słuchaczom udziela się cisza tej muzyki, płynąca z filozofii i artystycznego credo. Jak gdyby muzycy chcieli nam powiedzieć: nie przekrzyczymy świata, jeśli chcecie nas posłuchać, zatrzymajcie się, przerwijcie na moment rozmowy. Na planecie Luli Peny i Mû panuje spokój ludzi, którzy wciąż słyszą głos ziemi.

W recenzji Richard Elliott (The Best World Music of 2010 by Pop Matters) pisał: „Rok 2010 był kolejnym udanym rokiem dla portugalskiego fado i jego odmian. [...] Prawdziwą niespodzianką okazała się długo oczekiwana, kolejna po wydanym w1998 albumie ["Phados"] nowa płyta Luli Peny. "Trubadur" ściśle trzyma się tropów swojego poprzednika, oferując zaskakujące, magiczne fado, nawiązujące do portugalskiej muzyki ludowej, francuskiej chanson, nueva canción z Ameryki Łacińskiej i anglo-amerykańskiego popu, a wszystko w formie czystej i nieskażonej. W siedmiu dość długich "Aktach", Pena wplata do własnych piosenek fragmenty innych autorów, za pomocą głosu, gitary i ciszy uzyskując hipnotyczny efekt. Jej interpretacja klasycznego fado Amalii Rodrigues "Fadode Cada Um" brzmi wstrząsająco, podobnie jak utwór końcowy, łączący dwa z pozoru tak odległe utwory, z fado nie mające nic wspólnego, jak "Nature Boy" Edena Ahbeza i "Pyłek"Mirah.”

Informacje o koncercie:
Lula Pena, gitara i śpiew (Portugalia)Mû, simbi, tonkorongh, harpa e tambor de água (harfa i tambor wodny), śpiew (Gwinea-Bissau)
Teatr Miejski, Guarda, Portugalia 15 lutego 2013
Migawki: TUTU   i TU.

03:57, pharlap
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 18 lutego 2013

   Kanadyjka

Kiedy patrzę przez okno na pokryty śniegiem ogród, myślę zawsze o mojej ukochanej piosence Loreeny McKennitt, Snow (Śnieg). Dopiero niedawno dowiedziałam się, że słowa do tej piosenki napisał Archibald Lampman, który mieszkał i tworzył w Ottawie w końcu XIX wieku. Lampman, niedoszły nauczyciel, pracownik poczty, pisał piękne wiersze o swoim mieście i otaczającej go przyrodzie. 

Posłuchajcie wiec tej przepięknej piosenki i przeczytajcie wiersz. Polskie tłumaczenie jest dziełem naszej Altanowej rodziny.

Snow

by Archibal Lampman
 

White are the far-off plains, and white 
The fading forests grow;
The wind dies out along the height,
And denser still the snow,
A gathering weight on roof and tree,
Falls down scarce audibly.
The road before me smooths and fills
Apace, and all about
The fences dwindle, and the hills
Are blotted slowly out;
The naked trees loom spectrally
Into the dim white sky.
The meadows and far-sheeted streams
Lie still without a sound;
Like some soft minister of dreams
The snow-fall hoods me round;
In wood and water, earth and air,
A silence everywhere.
Save when at lonely intervals
Some farmer's sleigh, urged on,
With rustling runners and sharp bells,
Swings by me and is gone;
Or from the empty waste I hear
A sound remote and clear;
The barking of a dog, or call
To cattle, sharply pealed,
Borne echoing from some wayside stall
Or barnyard far afield;
Then all is silent and the snow falls
Settling soft and slow
The evening deepens and the grey
Folds closer earth and sky
The world seems shrouded, far away.
Its noises sleep, and I secret as
Yon buried streams plod dumbly on and dream


Śnieg

Archibald Lampman
tłumaczenie zbiorowe zespołu Altany

Białe są odległe doliny, i białe
niknące lasy się stają.
Wiatr zamiera na wyżynie
i śnieg wciąż gęstnieje.
Ciężar na dachu i drzewie osiadły
osuwa się niemal bezdźwięcznie.
Droga przede mną coraz gładsza
niknie w oczach, a wszędzie wokół
płoty znikają pod śniegiem i wzgórza
z wolna rozpływają się w nicość.
I nagie drzewa majaczą widmowo
na bielą zasnutym niebie.
Łąki i lustra strumieni
spoczywają, nieruchome i milczące;
niczym cichy władca snów
padający śnieg mnie otula.
W lesie, nad wodą, na ziemi, w powietrzu:
wszędzie nic tylko cisza
z rzadka przerywana odgłosem
wiejskiego zaprzęgu, co rozpędzony
z szumem płóz i ostrym dzwonkiem
przemyka obok mnie i znika;
Albo gdy dźwięk z pustkowia płynący
słyszę, odległy i czysty:
szczekanie psa lub ostro brzmiące
bydła nawoływanie,
niesione echem od przydrożnych chałup
czy zagród w dali leżących.
Lecz wnet wszystko milknie i tylko śnieg pada,
osiadając miękko i powolnie.
Wieczór zapada i szary mrok
otula ciaśniej niebo i ziemię,
Aż zdaje się, że świat całkiem spowity, odległy,
jego odgłosy uśpione, a ja, ukryty jak te
strumienie zasypane, brnę w milczeniu przed siebie i śnię.


 

 

01:20, kanadyjka82 , Kanadyjka
Link Komentarze (48) »
sobota, 16 lutego 2013

 

 

Wstęp

Niedawno dyskusja w komentarzach zaowocowała świetnym w swej prostocie pomyśle na wpis: pochwalmy się swoimi kubkami. Takie naczynie może być przecież pamiątką, uroczym bibelotem, częścią prawdziwej kolekcji, po prostu praktycznym przedmiotem, a może już tylko wspomnieniem?

Czy ktoś jeszcze pije herbatę ze szklanki? Czy filiżanka jest w ogóle praktyczna? Czy rzeczywiście każdy ma swoje ulubione naczynie do kawy lub herbaty? Przekonajmy się...

 

 heimchen

Oto mój kubek - prezent koleżanki-rosjanki (cпасибо, Елена Валерьевна из Воронежа!). Na tylnej stronie jest jeszcze lis i kwitnąca wiśnia. Trochę jak w rosyjskiej bajce. Pewnie w tym domku na piecu leży młody, leniwy, głupi Iwan i czeka na swoją księżniczkę. Zawsze marzyłam o takim piecu i "obłomowskim" trybie życia. No cóź, przez ten kubek mam trochę bajki i Obłomowa na biurku. W kubku tym razem herbata z szałwii z miodem, bo jestem strasznie przeziębiona. Sąsiad-Włoch dba o krzew nawet zimą, bo dla niego szałwia jest tak istotna, jak dla nas pietruszka. 

  
Żona Oburzona

 

Mój ulubiony kubek pokazałam tutaj. Ale mam ich tyle, że mam co pokazać w dzisiejszym wpisie.

Abym uznała kubek za ważny (co oznacza między innymi duży żal, gdy kubkowi coś się stanie), musi on spełniać przynajmniej 2 z podanych niżej warunków:

  • jest ładny
  • dostałam go od kogoś ważnego
  • ma duże i wygodne uszko
  • jest zabawny
  • oryginalny
  • ma duże rozmiary
  • ma motyw zwierzęcy
  • wiąże się z czymś, co lubię

kubki

Na powyższym obrazku możecie zobaczyć różne kubki z mojej szafki, jest to ułamek całego zbioru. Dwa skrajne dostałam w prezencie od mojej przyjaciółki. Ponadto zawsze lubiłam takie niebieskie zdobienie. Pamiętacie może, w którym z wpisów na Kurze Ewa pokazała taką piękną porcelanę? Kubek drugi od lewej reklamuje mój ulubiony klub siatkarski z rodzimej ligi i ma wygodne uszko. Drugi od lewej jest zabawny i ma motyw zwierzątka. Podobnie ten z kocią pupą, otrzymany jako nagroda za zagadkę. A trzeci od lewej znalazłam w szafce u Panny Konwalii i dostałam go w prezencie. Zawsze podobało mi się to hasło: bez Ciebie wszystko jest głupie.

Myślę, że dwa warunki do spełnienia, to w sumie małe wymagania. W związku z tym tych kubków mamy w domu bardzo dużo. Mąż patrzy krzywym okiem na każdy kolejny, który pojawia się w domu... A jednak gdy się przyjrzałam temu zdjęciu stwierdziłam, że jedynie te niebieskie mogą uznać za naprawdę piękne. Pozostałe są raczej zabawne, na pewno mają dla mnie wartość sentymentalną. Ale trudno obiektywnie uznać kubek ZAKSY za ładny... Właściwie jedynie secesyjny kubek jest piękny. Czasami w sklepie spotykam coś, co mnie urzeka. Od dawna wzdycham do kolekcji naczyń z reprodukcjami Muchy czy Klimta. Ale przez to, że tyle tych kubków mam w domu, żal wydawać te kilkadziesiąt złoty...

Przy okazji podzielę się z Wami pewnym sposobem na likwidowanie przebarwień od kawy lub herbaty wewnątrz kubków czy filiżanek. Wsypujemy do nich proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy. Po kilku godzinach wystarczy je dobrze wypłukać.

  pharlap

Zima to dla mnie niebezpieczny czas co widać w moich obecnych wpisach. Widać również na kubkach. Ulubionych kubków mam aż cztery. To upominki z wyścigu narciarskiego Rocky Valley Rush rozgrywanego w Australii w połowie sierpnia. Wymiar akurat dla długodystansowca..

 

  Powsinoga

Mój kubek, wybrany z kilku ulubionych, to Niedobry Kot, a w oryginale Bad Cat.

kubek Powsinogi

Należy do serii autorstwa Ursuli Dodge, zatytułowanej (seria, nie Ursula) - jakżeby inaczej - Bad Cat Collection.
Kupiłam go dość dawno na typowym niedzielnym garage sale'u, gdzie stał pośród innych skorup, już właścicielom niepotrzebnych. Musiał zrobić miejsce innym rzeczom, być może kupionym na jakimś garage sale'u. Zwrócił moją uwagę swoją brzydotą i niechętnym wyrazem pyska. Dopiero po obejrzeniu go z drugiej strony zrozumiałam, dlaczego był Niedobry. A wyraz pyska - no cóż, może bolał go brzuch, coś go tam kłuło...
Oglądałam w internecie inne kubki z tej serii, też śmieszne, ale nie miałam ochoty zaczynać kolekcji.
Pomyślałam, że nad jednym Bad Catem zapanuję, ale gdyby ich było więcej... och, nie!
I został samotny. Traktuję go dobrze, ma swoje stałe miejsce, ale nic a nic się nie zmienił. No, trudno. Lubię go takiego, jak jest.

06:23, kanadyjka82
Link Komentarze (16) »
piątek, 15 lutego 2013

Juliczka     Juliczka

Ozdoba

Biegło się z całych sił – no i się dobiegło.
Zbierało cierpliwie – nazbierało się.
Chciało bardzo – kupiło, dostało.
Czy było warto.

Kryształowe patery, zegary, zdrojowe kubki z dzióbkiem do sączenia wód – Krynica jak malowana, porcelanowa Madame Butterfly pod parasolką, analogowe płyty, w tym ulubiona Wiesława Ochmana, zdjęcia, listy, zawiadomienia o ślubach, dziś w podeszłym wieku, krewnych, buty na okazje w pudełkach, zwiewne szale, róża z tafty.
Wyrzucasz mi różowy peniuar, podarowany przez Irenę? – słyszę od Miłośniczki stylu Barbary Cartland.
Dyskutujemy. Tak, rozumie konieczność meblowego przeorganizowania pokoju, dostosowania przestrzeni do aktualnego stanu zdrowia, zapewnienia bezpieczeństwa.
Powinnam jednak uwzględnić potrzebę odbywania podróży sentymentalnych, odbywających się za pomocą pamiątek. Skoro tak, na mamine bibeloty muszę zrobić miejsce u mnie.
Pudełka - inkrustowane, zdobione, z laki, brazylijskie motyle na szpilkach, kilka kompletów niewspółgrających ze sobą obrączek do serwetek, obrusy, figurki, krośnieńskie szkło, fajans z Bolesławca, kolekcja dzbanuszków – jest i Belvedere Dresden, filiżanki, tę przywiozłam z Kaliningradu, tamtą – z Michiany.
„To dla mnie na piezyne jak się bede zamąż wydawała” - oceniam zbiory zaklęciem Maciusia Skowronka przechodzącego obok skrzyni z pierzem.
W przedmiotach widzimy siebie, szukamy w nich zadowolenia z siebie. Otaczamy się rzeczami, wrastamy w nie. Dla wygodniejszego życia, przyjęcia gości, podkreślenia statusu, przez hołdowanie modzie, dla wspomnień. Nie stanowią jednakże naszego największego skarbca, oceniani bywamy za dokonania.
Segregatory, notatki, prace dyplomowe, teczki ważne mniej ważne, zeszyty, filmy, płyty, historia Japonii, Włoch, Gdańska, drewno moje hobby, Kalevala, „A,B,C./najnowsza/Elementarna Szkoła na fortepian, napisał Aleksander Różycki” z przedmową z 1908 roku i stemplem Copyright by Ludomir Różycki i Wanda Bałabuszyńska. Nikt już nie gra.
Pamiętnik, jako potwierdzenie, zostaje...

Pamietnik

03:03, pharlap
Link Komentarze (22) »
czwartek, 14 lutego 2013

Pharlap        pharlap

"Luba istoto.."
- Czy to nie będą może wiersze?
- Nie, nie!
- Tym lepiej. Wiersze to rzecz nienaturalna. Nie ma ani jednego człowieka, który by mówił wierszami z wyjątkiem zakrystiana w drugi dzień Bożego Narodzenia i tych co zachwalają Warrena czernidło do butów... 
"Moje serce ogniście się rozogniło na wspomnienie o tobie, gdyż jesteś ekstrafajn dziewczyna, i chciałbym zeby mi ktoś powiedział, że tak nie jest... Nim ciebie ujrzałem, sądziłem, że wszystkie kobiety są jednakie..."
- Są jednakie - wtrącił ojciec. 
".. a zatem korzystam z przywileju, moja kochana Mary, jak mawiał pewien gentleman w kłopotach tylko w nocy wychodzący z domu - by ci powiedzieć, że chociaż widziałem cię tylko raz, obraz twój jest wyryty w mym sercu wyraźniej i lepszymi kolorami, aniżeli gdyby zrobiono go maszyna fabrykującą w dwie minuty portrety z ramkami i haczykiem do wieszania."
- Boję się czy to już nie trąci poezją - zauważył ojciec z powątpiewaniem.
".. Przyjmij mię, droga Mary, za swego Walentyna."
- Zdaje mi się, iż zakończenie jest za nagłe.
- O nie! Może chciałaby, by było dłuższe, ale na tym własnie polega cały sekret pisania listów.. Ale nie wiem jak podpisać?
- Podpisz nazwiskiem.
- Nie można. Walentyn nigdy nie podpisuje się własnym nazwiskiem.

Zagadka - jak został podpisany ten list? Jak nazywał się jego fikcyjny autor? Jak nazywa się autor tej książki?
odpowiedź: Podpisano - miłość przenika Twego Pickwicka. Odpowiedziała Heimchen. Dla porządku dodam, że autorem listu był Samuel Weller.

....

W 1999 roku Walentynki wypadały w drugą niedzielę lutego. Właśnie w tym dniu odbywa się tradycyjny wyścig naciarski American Vasaloppet. Wynikiem dodania tych dwóch faktów był taki o to medal...

Medal

Do Minneapolis przyleciałem kilka dni wcześniej. Było słonecznie, mroźno i niezbyt wiele śniegu. Dzięki pomocy miejscowego klubu narciarskiego znalazłem kilka parków z dobrymi trasami narciarskimi i starannie przygotowywałem się do wyścigu.

W czwartek wybuchła bomba - wyścig odwołany z powodu braku śniegu!

Rankiem następnego dnia zadzwoniłem do organizatorów. Przywitał mnie znużony głos.. wyścig odwołany z powodu braku śniegu. 
- Zaraz, zaraz, ja tu przyjechałem aż z Australii..
- Bardzo ci współczuję, ale wyścig jest odwołany..
- Ale dlaczego? W Minneapolis jeżdżę codziennie w parkach na całkiem znośnym sniegu...
- U nas też jest sporo śniegu na leśnych ścieżkach, ale w tym wyścigu startuje ponad 4 tysiące osób, to wymaga szerokiej trasy nad rzeką. A tam nie ma śniegu.
- Ale...
- Przepraszam cię, ale to jest OFICJALNE - wyścig jest odwołany!
- Proszę połącz mnie z sekretarzem klubu... - zdążyłem jeszcze wykrzyknąć. Za chwilę usłyszałem w słuchawce głos - Valerie Brown, how can I help you?
Postanowilem całkowicie zmienić front.
- Tu narciarz z Australii...
- Aż z Australii, och jak mi przykro..
- Słuchaj Valerie, oboje zostaliśmy ogromnie skrzywdzeni przez los. Ale możemy jeszcze zrobić coś dobrego. Wiem że nie możecie puścić masowego biegu dla tysięcy osób. Ale słyszałem, że w lesie jest sporo śniegu. Przyjechałem tu z drugiego końca świata specjalnie na ten wyścig. Pozwólcie mi go zrobić indywidualnie.

Nastała chwila milczenia a potem - przyjedź jutro do Mora, zobaczymy co da się zrobić - w głosie Valerie Brown słychać było uśmiech.

Dalarna

W sobotę rano dojechałem do Mora. Tę nazwę zna każdy amator narciarstwa biegowego. Oczywiście nie Mora w stanie Minnesota, ale to w Szwecji, do którego w 1520 roku przybył na nartach, z odległego o 90 km Salen, Gustaw Eriksson Wasa - późniejszy wyzwoliciel Szwecji spod duńskiego panowania i założyciel znanej nam skąd inąd dynastii Wazów. Narciarzom natomiast Waza i Mora kojarzą się z Biegiem Wazów.

Stan Minnesota zamieszkuje wiele osób o skandynawskich korzeniach nic więc dziwnego, że zachowali narciarskie tradycje, nazwali miasteczko Mora i w konsekwencji zorganizowali tu wyścig narciarski nawiązujacy do tego w Szwecji.

Charakter miasta podkreśla czerwony koń, niezwykle popularna maskotka szwedzkiej prowicji Dalarna.
Otoczenie było smutne. Śniegu jak na lekarstwo. Biuro zawodów było najbardziej ponurym miejscem na świecie. Grupa ochotników rozpakowywała przygotowane wcześniej torby startowe. Wkładali do pudełek butelki z soczkiem i batoniki. To się odda do sklepu. Do osobnego pudła wrzucali pamiątkowe medale.
- Co z nimi zrobicie? - zapytałem.
- A cóż można z nimi zrobić? Pójdą na złom.
Za chwilę przybyło dwóch przedstawicieli zarządu i zawieźłi mnie do lasu. Cisza, piękny śnieg. Przejechaliśmy się kawałek na nartach  Wręczyli mi mapę tras, pokazali szałas gdzie będę mógł zostawić prowiant i ubranie.

W budynku klubowym czekala na nas Sekretarz klubu..
- Valerie, czy jak ja jutro wykrecę w lesie ponad 58 kilometrów to dostanę TEN MEDAL?
- Odszukajcie jego torbę startową - zarządziła Valerie.

StartMeta

Zdjęcia powyżej - tuż po starcie i na mecie.

 Punktualnie o 9 rano ruszyłem na trasę. Składala się ona z kilku pętli o długości 4 do 8 km każda. Jeżdziłem po nich naprzemian. Po każdym kółku stawiałem kreskę przy odpowiedniej pętli na mapie. Przed południem pojawili się w lesie amatorzy narciarstwa. Całe rodziny. Było dla nich sporym zaskoczeniem gdy nagle zza zakrętu wyjeżdżał narciarz w pełnym wyścigowym rynsztunku..
- Uciekajcie na bok! - krzyczeli rodzice do dzieci - tu zaraz wyskoczą tysiące narciarzy, stratują was!
- A  mówili, że wyścig odwołany?? - dziwili się niektórzy.

Po dwóch godzinach emocji ta zabawa zaczęła mi się nudzić. Ale cóż robić? Zrobiłem sobie długą przerwę na lunch i kręciłem dalej - w sumie 62 kilometry. Wreszcie przyjechali przedstawiciele klubu i przywieźłi medal moich marzeń.

Złożyłem w sekretariacie klubu dokładne sprawozdanie ze specyfikacją przejechanych odcinków. Po kilku tygodniach otrzymałem dyplom dokumentujący moją walentynkową samotność...

Dyplom

Tagi: Walentynki
05:27, pharlap
Link Komentarze (11) »
Tagi