Rozmowy wśród przyjaciół
czwartek, 08 marca 2018

Skąd taki tytuł? Dlaczego właśnie dzisiaj?

Taki zbieg okoliczności - przed chwilą skończyłem smażyć naleśniki dla wnucząt, dzisiaj Świeto Kobiet, wczoraj skończyłem czytać książkę Pedant w kuchni - autor Julian Barnes.

Kuchnia w Święto Kobiet? Chyba mam poglądy z czasów dinozaurów.

Już wyjaśniam.
Prawie 6 lat temu zostałem zaproszony do udziału w blogu Jak udusić kurę czyli co każda młoda panna po 30 powinna wiedzieć, a jeszcze nie wie.
Zorientowałem się, że w blogowej zabawie uczestniczą wyłącznie Panny, zapytałem więc Pannę Prymarię jakim tytułem mam się posługiwać - kawaler?
Odpowiedź - Panicz.
Spodobało mi się to i swój pierwszy wpis zatytułowałem - Panicz potrafi - usmażyć naleśniki - proszę zajrzeć TUTAJ.

Przez chwilę miałem zamiar zatytułować ten wpis - Panicz w kuchni - ale powstrzymał mnie... koń.
Proszę zajrzeć do wpisu z 14 lutego, tam wyraźnie stoi: Panicza znaczył fortepian, biblioteka, biegła znajomość języków obcych i koń.
Przyznam się, że fortepianu też nie mam.
Zresztą, akceptując nadany mi  przez Ewę Marię tytuł, znalazłem jego proste wytłumaczenie - wszak jest to pierwsze 6 liter komentarza:  pa nic z ciebie tutaj.

Jednak wytrwałem. Na wspomnianym wyżej blogu i na kilku innych blogach, lecz zawsze w tym samym środowisku, opublikowałem ponad 150 wpisów.

Jeszcze jedno skojarzenie - tytuł książki Juliana Barnesa - Pedant w kuchni.
A co wyjdzie jak skrzyżować panicza i pedanta?
Według mnie - Palant. Korcił mnie i taki tytuł tego wpisu, ale pozostałem przy swoim wiernym pseudonimie.

Kilka słów na temat Juliana Barnesa. Bardzo wszechstronny pisarz i nie tylko pisarz. Z cytowanej tu książki wynika, że w żadnym wypadku nie kojarzy kuchni z kobietami.
Fakt, czasem pomaga mu żona. Korekta - w tej książce nie wspomina o żonie, tylko o Tej dla Której Pedant Gotuje.
Trochę więcej o J. Barnesie i jego żonie TUTAJ.

Zaglądam do książki, tej o pedancie. Jej główny temat to frustracje osoby posługującej się książkami kucharskimi.
Julian Barnes korzysta z książek wysokiego lotu. Najczęściej wspominane są ksiżżki autorstwa  Edouarde de Pomiane.
De Pomiane? Toż to nasz rodak - Edward Pożerski.

Frustracje czytelnika książek kucharskich? Jak ja dobrze to znam.
Po pierwsze brak precyzji - czym się różni łyżka czubata od zaokrąglonej? Ile to jest szczypta? Jakiej dokładnie wielkości jest kubek? Albo garść - przede wszystkim - czyja garść?
Po drugie, oczywiste błędy. Autor podaje wiele sprawdzonych przykładów gdzie wykonanie dokładnie według przepisu prowadziło do katastrofy.

Co robić? Odsyłam do książki.

W dniu dzisiejszym wspomnę rozważania osoby, którą najmniej bym posądzał o zainteresowanie kuchnią - Josepha Conrada.
Julian Barnes wspomina w swojej książce, że żona Josepha Conrada napisała książkę kucharską: A Handbook of Cookery for a Small House. Joseph Conrad napisał we wstępie do tej książki:
Z wszystkich książek stworzonych przez ludzkość od zarania dziejów, tylko te, które dotyczą gotowania są, z moralnego punktu widzenia, poza wszelkim podejrzeniem. Intencja każdego fragmentu prozy może być dyskutowana, może wzbudzać podejrzenia, ale intencja książek kucharskich jest tylko jedna - zwiększyć szczęśliwość ludzkości...

Święta prawda!

W dniu Święta Kobiet życzę wszystkim Pannom i Paniom wszystkiego najlepszego - wiele satysfakcji z nieustannego zwiększania szczęścia ludzkości. Nie tylko przez gotowanie.

02:55, pharlap
Link Komentarze (4) »
piątek, 02 marca 2018

Julita Bielak     Jul

/.../ gdzie indziej

chyba powinienem

być gdzie indziej...

z wiersza Andrzeja Waltera "Ostatnia scena".

     W "gdzie indziej" najdosłowniej się rozpuszczam. Bóg jeden wie, za jakim rajem wzdycham.

Emil Cioran, "Zeszyty 1957-1972".

Ted Chin

           Fot. Ted Chin

     Proszę o natychmiastowe usunięcie tej zimy jaktototak nie może być. Wiosny i ciastek! - pisze w poście na Fb Joanna Lech, autorka "Sztuczek". Pamiętam zeszłoroczną wiosnę, jak w memie o fińskim lecie, była we wtorek, ale i tak za nią tęsknię, powinnam już w niej być. Szybkim krokiem przemierzać ulice, a nie dreptać po oblodzonym chodniku, oj, zaraz się przewrócę.

Julita Bielak

    Zima. Wiele osób uważa, że występowanie pór roku zależne jest od położenia naszej planety względem Słońca. Wynikałoby z tego, że w momencie, gdy znajdujemy się bliżej gwiazdy mamy lato, a gdy dalej, zimę. W rzeczywistości pory roku wynikają z faktu, że Ziemi jest odchylona od pionu o około 23 stopnie. Przez to do niektórych obszarów naszej planety okresowo dociera mniej promieniowania słonecznego i występuje tam wtedy zima. Co ciekawe, na północnej półkuli Ziemi panuje lato, kiedy ta znajduje się w najdalej położonym punkcie od Słońca. Zima. Specjaliści radzą, aby w bardzo mroźny dzień poza domem nie przebywały ani przez chwilę malutkie dzieci. Dzieci nieco starsze, kilkuletnie, mogą wychodzić tylko na krótkie spacery. Na działanie mrozu szczególnie narażone są też osoby, u których występują choroby układu krążenia i układu oddechowego. Szczególnie ludzie starsi z niższą odpornością organizmu powinni unikać wychodzenia z domu w mroźny dzień.

Paulina Bednarek

Fot. Paulina Bednarek

Pontus

Daniel Fuchs                     Fot. Pontus Charleville

     Za oknem śnieg i mróz siarczysty, narzucam sobie zatem ambitne domowe plany i jak nie zakręciłabym się po mieszkaniu - skończyć, co zaczęłam, uporządkować, doczytać, zmienić, spiąć - znajduję siebie, zdziecinniałą staruszkę, a więc w dwójnasób narażoną na szkodliwe działanie mrozu, w kuchni; jeść się chce.

     Musicie wiedzieć, że monsieur Chaptal, aptekarz, był pierwszym człowiekiem we we Francji, któremu wpadło do głowy, żeby zaprawiać sałatę oliwą, solą, pieprzem i dopiero potem dodawać ocet. Albowiem kardynalny błąd popełnia ten, który myśli, że pieprz i sól rozpuszczają się w occie... Skoro już o tym wiemy, możemy zabrać się do roboty. Oto co robię: do salaterki wrzucam po jednym na twardo ugotowanym żółtku kurzym na osobę. Zwilżam je oliwą i rozcieram na pastę... do której wrzucam odrobinę natki, estragonu, roztarte anchois, siekane korniszony i drobno pokrojone białko z jaja ugotowanego na twardo. Sól, pieprz. Na to wszystko trochę dobrego octu, po czym wkładam sałatę do miski. W tym momencie wzywam służącego, żeby dobrze to wszystko wymieszał. Kiedy kończy, rzucam do miski szczyptę papryki z dużej wysokości. Sałata jest gotowa do podania - relacjonował Dumas ojciec, który cenił się bardzo jako pisarz, ale najdumniejszy był z przyprawy do sałaty własnego pomysłu. Przyniosła mu we Francji niemal taką samą sławę, jak "Naszyjnik królowej".                               Fot. Daniel Fuchs

    Sałata, nawet najlepiej przyprawiona, nie sprawdza się w mróz.

Julita Bielak

     Wertuję książkę Jamiego Olivera, szukam: carpaccio wołowe, bolognese z wątróbką, potrawka z dyni piżmowej i ciecierzycy, korma warzywna, paella z kurczakiem i chorizo - dodanie chorizo wywołało wielką medialną burzę, Hiszpanie byli oburzeni, taka historia. Ładna książka, ładne obrazki konstatuję i ląduję przy stole z talerzem zupy, sama się zrobiła, każdy kulinarny analfabeta potrafi ją przyrządzać. Najprzód przygotowuje się smak z wywaru mięsa oraz włoszczyzny lub samych warzyw, zaś nazwę zupy określa to, co do tego wywaru dodajemy i co w ostatecznym smaku przeważa. Maria Iwaszkiewiczowa znała kucharza, który pisał menu obiadowe na osobnej kartce dla 'państwa" i dla służby. Menu składało się z identycznych potraw robionych w tym samym garnku, ale nazywały się inaczej. I tak zupa pomidorowa dla "państwa" nazywała się "fumee de tomates", a dla służby po prostu "zupa pomidorowa". Obie zupy niczym się nie różniły.

Julita Bielak     W książce "Piąty smak" Łukasz Modelski rozmawia z Anną Applebaum: "Niemal co weekend gotujemy rosół... Gotuję go w sobotę, bo wtedy mam na niedzielę bulion, z którego robię drugą zupę. Wczoraj robiliśmy rosół, dzisiaj mamy gotową zupę z cukinii. - A co, pani zdaniem, jest cechą charakterystyczną polskiej kuchni? - Dla mnie odkryciem była kwaśność. Kwaśny smak. My tego w Stanach nie mamy. Kwaśne zupy, jak żurek, albo nawet chłodnik, ogórki kiszone i tak dalej. Ten kwaśny smak jest bardzo charakterystyczny dla Polski, bardzo mi odpowiada. Zawsze, ilekroć ktoś z zagranicy wybiera się tutaj i chce skosztować czegoś polskiego, wysyłam go na żurek. Na świecie nie ma niczego podobnego". Żurku nie gotuję, moje mroźne zupy - dla 'państwa" nazwałabym ją Julienne, dla siebie jarzynówką rumianą - codziennie są podobne, zawierają włoszczyznę, kalafior, groszek zielony, rzepę, kalarepkę imbir i coś jeszcze, co po rozejrzeniu się w kuchni znajduję, zawsze pomidor, chili oraz sok z kiszonej kapusty albo z ogórków. Po polsku.

     Noc, już marzec. Nadal cicho prószy śnieg. W domu polityka, redaktora pisma "Le Siecle" i dyrektora Opery Paryskiej Louisa-Desire Verona, jednego z najhojniejszych ludzi w dziejach Francji, autora formuły "dalszy ciąg nastąpi", codziennie odbywał się bankiet. Z udziałem trzydziestu stałych gości i wielu specjalnie zaproszonych. - Wymagam od was tylko tego - mawiał - żebyście byli dowcipni i pogodni. Nie zaprosiłby mnie - stwierdzam posępnie znad talerza zupy, dzisiaj zaróżowionej zakwasem buraczanym. Dla księżniczki.

Eliott Erwitt                Fot. Eliott Erwitt

     Jeśli nie mogę odejść, wspiąć się czy pożeglować, aby uciec od świata, staram się od niego odciąć. Nauczenie się tego zajęło mi sporo czasu. Dopiero kiedy zrozumiałem, że mam w sobie ogromną potrzebę ciszy, mogłem zacząć ją ścigać – okazało się, że głęboko pod kakofonią hałasu ulic i myśli, muzyki i dźwięków maszyn, iPhone’ów i odśnieżarek cisza jest i czeka na mnie. Cisza.

Erling Kagge, „Cisza”

    

 

 

    

 

    

02:36, julitczka
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 lutego 2018

Julita Bielak     Jul

     Moja licealna przyjaciółka Maryla dopowiedziała mi parę zdań do historyjki o paniach mieszkających w naszym małym miasteczku i ich spotkaniach w kawiarni. Otóż zanim udawały się na kawę, to najpierw odwiedzały sklepy. Żadnej z nich nie przychodziło do głowy, aby do kawiarni udać się zakupami, torby zostawiały u pani Oleszakowej w sklepiku z prasą. Istniała w nim instytucja teczek na czasopisma, mieliśmy taką teczkę i my. W sobotnie popołudnia ojciec wkraczał do domu z plikiem kolorowych gazet, czekałam na tę chwilę. Dla mamy była "Kobieta i życie", przeglądałam ostatnią stronę zanim ojciec pozwolił mi wziąć "Przekrój" do ręki, czytał jako pierwszy. W plotkach o gwiazdach i znakomitych rodach odkryłam, że książę Karol jest tylko o rok starszy ode mnie, lat miałam sześć czy siedem. Prędko zadecydowałam, że kiedyś wyjdę za niego za mąż, że to tylko kwestia czasu. W ferworze życia zapomniałam, zapomniałam wyjść za mąż za księcia Karola.

z sieci

Puchowy śniegu tren
W krąg roztoczył lśnień czary,
Dźwięczą sanek janczary,
Miasto spowił już sen.
A przez ulicy cieśń,
Zdobną w śniegowe szaty,
Jedzie panicz bogaty,
Nucąc wesołą pieśń. /.../

     śpiewał hrabia Wojciech Dzieduszycki (Śnieg, słowa Andrzej Włast, muzyka Pierre Arezzo). Puchowy śniegu tren kojarzę też z interpretacją Mieczysława Święcickiego. Wpis zaczęłam komponować ponad tydzień temu, gdy jeszcze nic tego nie zapowiadało, Książę Nastroju odszedł. Kochałam się w nim, poddawałam się urokowi charyzmy; nikt nie będzie już tak umiał nosić jedwabnego białego szala. Nikt.

E Hartwig

          Fot. Edward Hartwig, Zima.

     Szal towarzyszy też mojej wielkiej miłości do Jeremiego Przybory, poety piosenki żartobliwie poetyzującej, jak mówił o sobie w wywiadzie opublikowanym w kanonie stu rozmów "Tygodnika Powszechnego", wywiad przeprowadził Grzegorz Turnau. Szal, frak, cylinder i pewna nieobecność przy zachowywaniu pozorów obecności. Żył w swoim świecie, a pochodził z herbowej rodziny.

Julita Bielak

    Moje pokolenie to było pokolenie paniczów. I myślę, że to była bardzo ważna w polskim społeczeństwie międzywojennym formacja – panicze. To brzmi może nieco arogancko
i zarozumiale, ale przecież status panicza niekoniecznie wiązał się z zamożnością, z „paniczykowaniem”. Panicza można było poznać nawet nie tyle po zamożności,
manierach, zachowaniu, ile po rekwizytach jego pochodzenia.

     Panicza znaczył fortepian, biblioteka, biegła znajomość języków obcych i koń.

    Panicze polscy okresu międzywojennego byli przeważnie konni. I właściwie to był trzon narodu. Ludzie, którzy mieli czas na patriotyzm (byli materialnie zabezpieczeni, choć czasem
skromnie), na pielęgnację tradycji. Na patriotyzm trzeba jednak mieć trochę czasu i odrobinę przynajmniej pieniędzy. Nie można być zaszczutym w pogoni za szmalem, za karierą.

z sieci

z sieci

     I tak przy paniczach i książętach zostałam. Przez lata przy Stanisławie Dygacie, z przerwami przy Erichu Segalu ("W mojej rodzinie tradycja stanowi substytut miłości. Nie zalewamy się nawzajem czułością. Zamiast tego odprawiamy plemienne obrzędy, poświadczające nasze... związki."1/) i kilkunastu innych literackich, ostatnio towarzyszył mi Patrick Modiano z "Willą Triste", serce, jak Grand Hotel, mam pojemne.

     Tego wieczoru byli w naszym domu goście. Goście bywali u nas w każdy ostatni czwartek miesiąca, biedermeierowski stolik w salonie nakryty był śnieżną serwetą, na nim wielki kryształowy talerz z ptifurkami, obok taca z miniaturowymi kanapkami: szynka z pomidorkiem i ogórkiem, sardynka z cytrynką i tak na przemian. Obok mniejszy stolik, ogromna srebrna taca, na niej srebrny dzbanek do kawy i porcelanowy do herbaty, talerzyki, widelczyki, łyżeczki, serwetki, filiżanki - mniejsze do kawy, większe do herbaty. 2/

z sieci

Peter Lindgbergh                     Fot. Peter Linbergh

     Do grona paniczów, w którym pięknie się noszą Cary Grant i Richard Gere, dawno zaliczyłam Dominique Sandę, Catherine Deneuve i Romy Schneider. Nie, Alaina - nie, jak i pewnego piosenkarza, ale jego płaszcz "wypijmy za błędy" już tak, miałam go nawet na sobie. Kawa nie spełnia też wymogów stawianych paniczowi, jest robocza, herbata zaś nalana do białej chińskiej filiżanki Miso jak najbardziej panicza odgrywa. Jedna róża w smukłym wazonie, koperta z listem w skrzynce pocztowej, mglisty bezwietrzny dzień, gość w domu, powrót z wakacji.

Julita Bielak

     Meinthe powoli ruszył. Nim samochód wziął pierwszy zakręt, odwróciłem się. Stał pośrodku drogi, tuż pod latarnią, która oświetlała jego grubą tweedową marynarkę i beżowe spodnie z mankietami. W sumie brakowało mu tylko Kon-Tiki pod pachą. Są takie tajemnicze istoty - zawsze te same - które trzymają straż na wszystkich rozstajach naszego życia. 3/1/ Erich Segal, Opowieść Olivera, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2004.

2/ Stanisław Dygat, Pożegnania, Czytelnik, 1964.

3/ Patrick Modiano, Willa Triste, ZNAK, Kraków, 2014.

    

    03:26, julitczka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 stycznia 2018

Julita Bielak     Jul

     Morze było zaskakujące. Przez chwilę żałowałam, że nie ma tu Franciszki, bo mogłabym jej powiedzieć, że miała rację: morze rzeczywiście było niebieskie i podpływało pod czerwone skały i żółty piasek. Trochę się bałam, że Łukasz pokaże mi je z triumfem i że będzie czekał na moją reakcję, co by mnie zmusiło do wypowiedzenia szeregu przymiotników i do objawów zachwytu. Ale wskazał mi je po prostu palcem, gdyśmy przyjechali do Saint-Raphael: - Widzisz, to jest morze. 1/

Julita Bielak

Na fotografii - zimno.

Julita Bielak

          I na tej fotografii zimno.

     Zima ogranicza perliste kontakty ze światem, zaśnieżona dławi słowa, naprawdę trudno o skoczną rozmowę w mróz. Zmienia kierunki spojrzeń, budzi sceptycyzm i nieufność, że razem z Joe Wicksem w 15 minut schudnę. Nie wypycha człowieka z domu, aby poszedł po gołoledzi i się zakochał na ślisko na nowo. Wystarczy ta stabilna zaszroniona miłość, która jest.

Joe Wicks

Fot. Joe Wicks, z sieci, ach Joe.

Hugh Grant

                     Fot. Hugh Grant, z sieci

Paul Hollywood

 

     Przekłada też wizerunki idoli, Hugh Granta przykrywa obrazkiem Paula Hollywooda. Jeśli zawodzi jeden model szczęścia, człowiek skłania się ku innemu: "Ciastko zrób proszę, albo przynajmniej kup. Nie rukolę, odłoż, co pietruszka. Daj ciastko, węglowodana daj, zimno!". Nad ranem, gdy ani spać, ani funkcjonować nie mogę, wgapiam się w telewizor. W żadne mądrości ani miłości, oglądam "Chleby Paula Hollywooda" lub "Wielkie angielskie wypieki Bake Off". Marzenie, sypią się, fruwają kilogramy mąki, cukru, bakalii, konfitur, a wszystko formuje się w nieziemsko barwne przysmaki. Jak inne dziewczęta kocham się w Paulu Hollywoodzie, lubię patrzeć, jak zagniata ciasto. Ruchem miejskim przeciągam drewnianą łopatką z odrobiną miodu po cienkiej kromce chleba dla cukrzyków, siadam, pogryzam i w milczeniu podziwiam Paula oraz kunsztownie wypracowane bochenki, torty, ciasta, zawijasy, ciasteczka, a jakie precle! A rolady!

Julita Bielak

Na fotografii tort z gdańskiej cukierni i babciny dzbanuszek.

Julita Bielak

                     Gdy jeszcze piekłam oraz świnka Eata.

Julita Bielak

 

     Niedawno Kasia Krenz zamieściła na Fb zdjęcie czterdziestu czterech rogalików jak malowanych, sama upiekła, nie do uwierzenia. Wywołała wspomnienie pewnego małego miasteczka i kawiarnianych w nim beztroskich spotkań pań, których już w nim nie ma. Nie ma ich nigdzie. Panie Irena, Wiśka, Wanda i Wanda mama Marylki, Lucha, Mila, Fema, moja Zochna, to roześmiane grono rozprawiające przy kawce o modzie - mama Janusza ubierała się nader gustownie, o przepisie na drożdżowe rogaliki - dom najlepiej prowadziła doktorowa Trzeciakowa, o literaturze - Irka Gintowt-Dziewałtowska wręcz pochłaniała książki, o najbliższych wakacjach, ideale mężczyzny, ariach operetkowych, o wielkim mieście. Odpłynęło, szarzeje, niknie, cichnie. Tylko drożdżowe rogaliki zadźwięczą czasami wspomnieniem jak mały dzwoneczek. Za oknem leje deszcz.

Julita Bielak

          Od lewej: Mama, pani Wanda Trzeciakowa i jej przyjaciółka, też Wanda, a molo    w  Sopocie. Płynie Grażyna.

 

Styczniowe niebo jest dziś

nieżyczliwe i zsyła dużo deszczu

zamiast śniegu. Na You Tube

zespół The Troggs w 1966 śpiewa

 

o dziewczynie takiej jak ty.

Za oknem Bóg, honor, ojczyzna,

spokojny poranek, jakich wiele

i który nic nowego nie ma

 

do dodania. Twój obraz powoli

się zaciera, tak jak to szare

pokręcone niebo, które znowu

przysłało rachunek do zapłacenia

*

Marek Czuku, Chłopaki nie płaczą, Antologia wierszy współczesnych, 2012.

1/ Francoise Sagan, Pewien uśmiech, Książka i Wiedza, 1975, str. 76.

 

03:33, julitczka
Link Komentarze (2) »
środa, 17 stycznia 2018

Julita Bielak     Jul

(Przyszło dziś do mnie dzieciństwo w niedoścignioność się rozwłóczyć)
Były kiedyś szuflady pełne babcinych kluczy -
zardzewiałych i lśniących -
grubych i cienkich - -
można było wygwizdać na nich różne piosenki
[...]
A potem znalazłam drzwi do kluczy, które się pogubiło,
bo każda godzina życia miała ciężki zamek,
a każdy dzień miał swą niedomniętą zawiłość -
zagubiły się gdzieś pęki
czarodziejskich kluczy,
na których gwizdałam naiwne piosenki -
malutkie rzewne pieśni - -

Zuzanna Ginczanka, Przyszło, fragm. 1/

Julita Bielak

                              Babcia Maria, Warszawa 1919, z archiwum rodzinnego

     Parę razy do roku przyjeżdżała do nas z Warszawy babcia Maria. Witałam ją na dworcu, odbierałam z rąk pudło pączków od Bliklego i ciężką torbę. Z niedomkniętej wystawały korki, babcia przywoziła dwie, trzy butelki z winem. Robiła je sama z winogron, smak poznałabym wśród dziesiątek kosztowanych win. Najbliżej było mu do samorodnego tokaju. Czyli szamorodniego, bo jak się okazuje Węgrzy przejęli polskie słowo. W dawnej Polsce kupcy wpadli na pomysł omijania żmudnego i czasochłonnego procesu dojrzewania wina w dębowych beczkach. Powstawało na wozach, gdy moszcz fermentował w czasie transportu, tak wyglądała krótka lekcja równowagi popytu i podaży, bo tokaj cieszył się niezwykłym powodzeniem. Stąd też tokaj nazwano samorodnym. /.../ i poszliśmy do takiej kawiarenki na tyłach kina "Praha". Napotkaliśmy tam likier "Róża", który kiedyś był bułgarski, a teraz jest polski, co mnie bardzo interesowało. Raczyliśmy się tym likierem do zmierzchu i upiliśmy się jak koty. Ktokolwiek się chciał przysiąść po kinie czy z dzieckiem, to mówiłam: "Bardzo przepraszam, tu się mówi po węgiersku". 2/

Rachel Grant

GD Leslie

     W domu seniorka rodu, a przyjeżdżała zawsze na krótko i uciekała do swojej ukochanej Warszawy, obejmowała królowanie w kuchni, doskonale gotowała. Malowniczo, od rana coś się działo, pachniało, dymiło. Na małych talerzykach, w miseczkach i w miskach porozstawianych na blacie, w każdej było coś: przyprawy, natka pietruszki, cebulka podsmażana, palona oraz surowa, czosnek, klarowane masło, skwarki, fasola w wodzie, mak w mleku, posiekany tasakiem do imentu szpinak, kula twardego ciasta na zacierki. Nawet musztardzie się dostawało, bywała dosmaczana. Gdy babcia nie gotowała, to szyła, maniakalnie kupowała materiały. Albo czarowała szydełkiem i kordonkiem, powstawały firanki, rękawiczki, serwety. Dużo czytała, namiętnie oglądała filmy wchodzące na ekrany, jednym słowem była kreatywna, zdolna, ciekawa świata i zawsze zajęta.

z sieci

     To u niej na wakacjach nauczyłam się czytać. I jeśli mignie mi w pamięci babciny obrazek, ten z łyżką tranu przemilczę, to związany ze wspólnym działaniem, wyprawą do kina, odrabianiem zadanych mi w szkole lekcji. Przesuwam kadr po kadrze, nie nakręciłam z nią ani jednej statycznej sceny, zawsze się porusza. Nie, wcale nie była babcią dobrotliwą, do dzisiaj przeszywa mnie dreszcz niepokoju, gdy słyszę słowo "udarenje". Czytałam na głos rosyjskie wiersze, a babcia uderzała linijką o brzeg stołu, chyba się bałam. Ale to było nasze, wspólne, twórcze, wzbogacające rodzinne powinowactwo. Bo każdy związek, aby trwał lub silnie zapadł w pamięć, musi być na bieżąco czymś karmiony albo aktualizowany. Nie może wisieć w oparach sentymentu, pomadowany jedynie relacjami co u mnie, co u ciebie.

odnoszę wrażenie
że długotrwały związek międzyludzki
nie opiera się na stronie biernej:
„być sobie pisanym”

w grę musi wchodzić
czynne i codzienne
„pisanie się sobie” nawzajem
nawet wtedy
gdy boli ręka

szczególnie wtedy

*

Bartłomiej Jobczyk, Pisanie się. 3/
 
Julita Bielak
    
                          Niedziela podmiejska, babcia Maria i mama Zofia, z archiwum rodzinnego.
     Przeczytałam kiedyś w bardzo dobrej biografii Jerzego Nowosielskiego "Nietoperz w świątyni" autorstwa Krystyny Czerni anegdotę-wspomnienie jednego ze studentów Profesora: "Namalowałem raz muzyków(...), wyszła trochę dzika kompozycja, takie malarstwo rock 'and 'rollowe. On tylko popatrzył i mówi - Pan taki nie jest, niech pan tak nie maluje, pan taki nie jest". Pani taka, Jul, nie jest, niech pani tak nie pisze, pani taka nie jest, niech pani ciekawie pisze, a przynajmniej wesoło. Ba. Pewien uczony wspomina: "Uwolniwszy się od wszystkich myśli nad moim zadaniem, żwawo szedłem ulicą, kiedy nagle w miejscu, które pamiętam do dzisiaj, niespodziewanie, jak piorun z jasnego nieba, wpadła mi do głowy pewna koncepcja - tak wyraźnie i dobitnie, jakby mi ktoś głośno krzyknął". 4/
     Pytanie, jak okiełznać intuicję, ominąć bruzdę i skoczyć w horyzont, trudna sprawa. Intuicja jest tworem podświadomości, mózg analizuje problem, szuka podobnego przeżycia nawet wtedy, kiedy świadome myślenie przestało się nim zajmować. Umysł podświadomie prowadzi dalej badania i nagle znajduje interesujące skojarzenie. Wtedy nowa koncepcja dociera do myślenia świadomego, budzi emocjonalną reakcję. Albo nie. I nitka kordonku w dzikim chaosie pozostaje niewprzągnięta w następne oczko. Więc nie śpisz kolejną noc, pozorujesz dzień, bo wciąż szukasz, czy o tym wiesz, czy nie.
Jeśli taki jestem Ci potrzebny, Panie…
Jeśli taki właśnie jestem Ci potrzebny?

Adolf Rudnicki
 
Joanna Lech
 
          Lizbona, fotografia znaleziona u Joanny Lech
 
2/ Agnieszka Osiecka, Biała bluzka, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1988, str. 62
3/ z sieci 
4/ Władysław Kopaliński, Trzeci kot w worku czyli rozmaitości świata, KAW, Warszawa, 1982. 
Reprodukcje - Rachel Grant oraz George Dunlop Leslie.            

 

03:41, julitczka
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 stycznia 2018

Julita Bielak     Jul

     Mieliśmy wrócić do Smutsa. Wymyślił kiedyś, że całości nie da się sprowadzić do sumy części, a świat podlega ewolucji, w toku której wyłaniają się coraz to nowe całości. W swojej teorii zawarł pogląd, że w naturze występuje tendencja do tworzenia całości, których nie da się wyjaśnić w kategoriach sumy poszczególnych fragmentów.

Adam Pluszka, "Flauta", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007, str. 161.

Julita Bielak

Julita Bielak

                    Premiera książki Adama Pluszki "Wte i we wte. Z tłumaczami o przekładach".

     Właśnie zawiesiłam na gwoździu nowy kalendarz, przejrzałam strony, ładny. Pójdziemy razem przez 2018 rok. Miesiąc po miesiącu przekładałam strony starego, też ładnego, trafiałam na znaną mi od lat datę urodzin. Na inne znaczące dni, dołożone przez lata: pierwszy dzień w szkole, matura, obrona pracy magisterskiej, ślub, spotkania autorskie "Księżyca myśliwych". I na wszystkie upierające się przy egzaltacji dni, takie jak Wigilia, Święto Pracy, Sylwester.  Inne daty - któryś czerwca czy października - w poczuciu niższości takiego szczęścia nie mają, no chyba, że trafi im się niedziela. Albo dzień czekolady.

     Mijałam, musiałam mijać tę drugą, obok narodzin, najważniejszą datę - pożegnania się ze światem. Nosimy ją w sobie a nie znamy, kroczymy przez życie niepełni. Wypadnie w któryś chełpiący się światełkami, muzyką, blichtrem, zalany słońcem dzień, czy w szary, zapracowany, dobrze, jeśli pamiętny z wizyty u dentysty, dzień. Plażowy czwartek lipca lub zabiegany początek marca. Nałoży się na już znany, szczególny, czy nagle w dawno zapomnianym zabije w dzwony, których już nie usłyszę. Doświadcza nas jakoś, daje znak, wywołuje nieuzasadniony niepokój, dziwną tęsknotę, czy zatarty znika niepostrzeżenie.

Marginesy

Marginesy

                     Kalendarz Wydawnictwa Marginesy.

Sztuka Wyboru

     Pomysł mierzenia czasu, a więc czegoś nie dającego się ani zobaczyć, ani dotknąć, jest jednym z najdowcipniejszych, na jakie człowiek wpadł. Zegar w papieskim pałacu w Castel Gandolfo do dziś jeszcze w południe wskazuje szóstą. Bo w starożytności grecko-rzymskiej godziny, dzienne latem dłuższe, zimą krótsze, zaczynano liczyć od wschodu słońca. A rachuba dni w miesiącu? Nie wiemy, komu zawdzięczamy dzisiejszy sposób liczenia od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Rzymianie robili to inaczej, 25 listopada na przykład nazywał się u nich: "siódmy dzień przed Kalendami grudnia". Kalendy, idy, nony, Nowy Rok w różne dni zależne od przyjętego kalendarza. A gdyby tak zmieniać kalendarze, skakać po nich, po datach, latach księżycowych bądź słonecznych, bo nie ma jednego kalendarza światowego przyjętego przez ONZ. I uciekać, uciekać.

     Są sobie trzy dziewczyny z gór, z osiedla niedaleko bledu Marhni i mają na imię Utka, Mimuna i Ajsza. Większość dziewczyn z gór przyjeżdża do Algieru, Tunisu, tutaj, żeby zarobić pieniądze, ale te dziewczyny chcą czegoś więcej. Pragną wypić herbatę na Saharze. (...) po cichu oddalają się od karawany z tacą, czajnikiem i szklankami. Będą szukać najwyższej wydmy, aby zobaczyć całą Saharę. Tam zaparzą herbatę. Idą długi czas. Utka mówi: "Widzę wysoką wydmę". Wspinają się na wierzcholek. Potem Mimuna mówi: "Widzę tam wydmę, stamtąd będzie widok aż po In Salah". Kiedy znajdują się na jej szczycie, Ajsza mówi: "Patrzcie! Tamta wydma jest najwyższa. Na pewno widać z niej Tamanrasset". Słońce wzeszło, a one nadal szły. W południe zrobiło im się bardzo gorąco. Doszły jednak pod wydmę, a potem wspinały się na nią i wspinały. Gdy weszły na wierzchołek, były bardzo zmęczone. Postawiły na piasku tacę, czajnik i szklanki. Potem położyły się i zasnęły. (...) Wiele dni później jechała inna karawana i ktoś coś zauważył na szczycie najwyższej wydmy. Kiedy poszli zobaczyć, znaleźli Utkę, Mimunę i Ajszę. Dalej leżały tak samo jak wtedy, gdy poszły spać. A wszystkie trzy szklanki były pełne piasku.

Paul Bowles, "Pod osłoną nieba", tłum. Tomasz Bieroń, Świat Książki, Warszawa 2015, str. 41.

Willy Ronis

          Fot. Willy Ronis, Cafe de Bidule.

     Życzmy sobie szczęśliwej wędrówki przez nowy rok, spełnienia marzeń i wielu marzeń do spełniania, obiecujących widoków, dobrych wyborów i zawsze w porę wypitej herbaty. Do siego roku!

 

    

    

 

03:19, julitczka
Link Komentarze (2) »
środa, 20 grudnia 2017

Julita Bielak     Jul

     Wieczór zachodzącego słońca, oddalenia, głębokich błękitów; bezładne tłumy, odgłosy zbiorowiska; rozciągające się w nieskończoność przestrzenie; niewyraźny wieczór...

Joanna Kraśnicka

Fot. Joanna Kraśnicka

Joanna Kraśnicka          Fot. Joanna Kraśnicka, Wieś angielska, 2017.

     Nie główna postać, a jeden pełen symboli wieczór stał się dla mnie bohaterem powieści Edouarda Dujardina "Wawrzyny już ścięto". Bo cała akcja dzieje się jednego wieczoru, wieloznacznego i niedopowiedzianego. Czytałam dawno, zachowałam parę notatek, wznowień nie widzę. Zapamiętałam jednak zarys zapisu umysłowego przeżywania młodego paryżanina, swoistego monologu wewnętrznego. Nie tylko tego, co aktualnie widział, słyszał, odczuwał, ale i myśli oraz skojarzenia, które mu się nasuwały.

Julita Bielak

Julita Bielak

          Prababcia Zosia, Krzyś i Ares, trzy serca.

     Za równie niewyraźny, acz treściowo i ciężarem gatunkowym odmienny, wieczór uważam Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, kiedyś pasm świąt. Były to święta godzenia się starego roku z nowym, zwano je Godami. Święto najdłuższej nocy w roku, którą trzeba było uczcić - nie śpiąc, lecz jedząc i weseląc się razem. Tak jak wiele innych świąt chrześcijaństwo wchłonęło i to święto pogańskie, zwyczaje się zmieszały i zatarły, daty przesunęły się w tę lub inną stronę.

Julita Bielak

          Halina i Janusz, przyjaciele. Po prostu.

     Obecnie nie zdajemy sobie sprawy, że kładzenie siana pod obrus, na którym spożywa się wieczerzę wigilijną, stawianie w kącie izby snopków zboża i karmienie tym zbożem inwentarza jest pozostałością pogańskiego święta agrarnego, święta urodzajów. Zwyczaje te tłumaczy się jako chęć upodobnienia wnętrza domu do stajenki. Z siana wróżono sobie po wieczerzy długość życia, urodzaje, zamążpójście. Z czasem, by ułatwić wróżby, pod obrus kładziono drobne, symboliczne przedmioty, jak na przykład laleczkę - wyjście za mąż i potomstwo, różaniec - wstąpienie do klasztoru. W ten sposób powstał podobno zwyczaj dawania prezentów, choć niektórzy twierdzą, że dawanie prezentów jest zwyczajem starorzymskim.

Julita Bielak

Joanna Kraśnicka

 

Jedno jest pewne, o zmierzchu do Wilii powinna siadać parzysta liczba osób w przeciwieństwie do nieparzystej liczby potraw. Nie może zabraknąć odwiecznych symboli płodności i urodzaju: maku i miodu, a także wiekowej kutii, z której wróżono sobie podrzucając łyżkę kutii do góry. Jeżeli wiele ziaren  przylepiło się do sufitu, to gospodarze mogli być spokojni o urodzaj w następnym roku. Obowiązkiem też jest stawiania na stole nakrycia dla osoby nieobecnej, dla podróżnego, osoby nieżyjącej, co równie za podróż daleką przyjąć można. Jedzenie wigilijne nie tylko dawano do skosztowania zwierzętom, ale i wynoszono przez próg dla zmarłych. Czyli - mamy znów do czynienia z pozostałością jakiegoś dawnego obrzędu. Podobnie pewnie rzecz się ma z przekonaniem, że w noc wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem. A psy, jeśli szczekają, to obwieszczają pannom kierunek nadejścia swatów, z której strony zaszczekał pies, z tej przybędą swaty. Postne dania, zwyczaj łamania się opłatkiem, choinka, lampki symbolizujące "światłość świata", wypatrywanie pierwszej gwiazdki, śpiewanie kolęd dopełniają obraz celebracji rodzinnego święta oczekiwania narodzin Chrystusa jako Człowieka. Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się jedynie na Litwie, w Czechach i w Słowacji; opłatek - ta obietnica szczerej poprawy - nie jest znany poza Polską i Litwą. W ten wyjątkowy, zawsze bardzo uroczysty i poważny, ale zarazem radosny wieczór trzeba wszystko przebaczyć i zapomnieć o urazach. Zasiąść z bliskimi do stołu i wierzyć, że kto ilu potraw nie skosztuje w Wilię, tyle przyjemności wyrzeknie się w przyszłym roku.

     Kiedy mieszkaliśmy w Paryżu, co sobota kupowałam na targu pęczek świeżych ziół, tak jak niektóre kobiety kupują kwiaty do domu. Wkładałam go do słoika po dżemie, stawiałam na kuchennym blacie i potem obrywałam listek po listku: mięta do herbaty, koperek do pieczonej w całości ryby, pietruszka i tymianek do duszonej wołowiny, kolendra do taginu z kurczaka. /.../ Po przyjeździe do Prowansji od razu zaczęłam się rozglądać po targowisku za moim cotygodniowym bukietem. Nadaremnie. Czasami tylko w warzywniaku, w którym kupowałam sałatę i pory, sprzedawca dorzucał mi gratis trochę zielonej pietruszki. W końcu zapytałam go, gdzie mogę kupić tymianek. Popatrzył na mnie takim wzrokiem, jakbym zażądała, abym zawiązała mu sznurówki. - Mais ca pousse partout. - Przecież to rośnie wszędzie.

Elizabeth Bard, "Piknik w Prowansji", przeł. Beata Długajczyk, Bukowy Las, 2015.

     Na Święta życzę Państwu, aby rosło Państwu wszędzie. Kto chce duże i ma siły o to zabiegać, to duże. A jak małe, to małe, szalone, to szalone - w końcu bycie skromnym czy dziwnym nie jest karalne. Pogody, tego Państwu życzę, słońca w słońcu, deszczu w deszcz. Śniegu, jeśli tylko kto sobie tego winszuje. Wesołych Świąt!

    

03:36, julitczka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 grudnia 2017

Julita Bielak     Jul

     (...) opuszczało go napięcie, rozterki i niepewność, wypełniał go cudowny spokój. Wtulał plecy w miękkie poduszki, otwierał książkę i poczynał czytać w swoich wspomnieniach. Odczytywał zapachy dzieciństwa, zapachy szkoły, zapachy ulic i zakamarków miasta, zapachy ludzi. (...) Jednocześnie bez ustanku popijał szlachetne aromaty. Po butelce zapachu nadziei otworzył inną, rocznik 1744, zawierającą zapach nagrzanych drewnianych szczap spod domu madame Gaillard. A następnie raczył się aromatem letniego wieczoru, przesyconym perfumami i ciężkim od woni kwiatów, zebranym na skraju parku przy Saint-Germain-des-Pres, anno 1753. 1/

Julita Bielak

          Katarzyna Krenz, Rocznica, "Z nieznajomą w podróży", 2000. 

Julita Bielak

Julita Bielak

 

     W domu nie mam maminych rzeczy, nawet apaszki. Ot, kilka rodzinnych pamiątek, parę zdjęć. Coś irracjonalnie przywołuje jednak jej zapach. Gdy pochylam się nad kartką papieru, gdy w kuchni ścieram marchewkę, przyszywam guzik, nagle przenoszę się do tamtego domu, naszego. Widzę scenkę z dawnego życia, pachnie rosołem, rozłożonymi na ścierkach płatami ciasta na makaron i karotenowym kremem mamy do pielęgnacji twarzy.

Julita Bielak

Julita Bielak

     Pamięć podsuwa też matczyne prawdy: "Mężczyzna to powinien być wysoki. Wolniej jedziesz, dalej będziesz. Nie pij wody po winogronach". I te najważniejsze niewypowiadane, zaobserwowane w codzienności, nakładające się na przykazania. Że zgoda buduje rodzinę, a ludzie powinni się kochać i okazywać sobie szacunek. Na pewno niczego jeden drugiemu nie zabierać. Tymczasem, tuż po pogrzebie, z grobu rodziców zniknęły wszystkie róże, ktoś odciął je z wieńca i wiązanek. Zostały same zielone liście, przybrania i celofan. Zamarłam, gdy to zobaczyłam, zabolało. Nie wolno tego robić mojej mamie, nikomu. Nie ma świętości.

     Wracałam skrótem przez las, biegłam "wśród wspaniałej obojętności drzew, tych jednostek bez ujemnych czy dodatnich zamiarów, tego jedynego na świecie bezpiecznego tłumu". 2/

Julita BielakJulita Bielak

smutki małych miasteczek

mają truciznę w oku

wzlatują w szarość nieba

porywają obłoki płyną

z ludzkim westchnieniem

 

smutno w małym miasteczku

po obiedzie w niedzielę

ciche twarze czekają choć

się z tym skrywają

 

smutno w małym miasteczku

po ostatnim pogrzebie

przyszedł deszcz i nostalgia(...)

*

Janusz Urbaniak, Deszcz i nostalgia, "Nowa Kwadryga", 2011.

1/ Patrick Suskind, "Pachnidło", tłum. Małgorzata Łukasiewicz, Wyd. Świat Książki, 2017.

2/ Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, "Pocałunki".

03:34, julitczka
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 listopada 2017

Julita Bielak     Jul

     Trochę mylą mi się rzeczy, które chcę zapomnieć, z tymi, które naprawdę zapomniałem. Ale, o ile pamiętam, PRL to nie był dokładnie świat bohaterów "Cyda" Corneille'a w którym obowiązywał honor, dwunastozgłoskowiec jambiczny z akcentem głównym na szóstej sylabie poprzedzającej średniówkę, a wybory moralne były oczywiste i czyste jak łza. 1)

     Krysia przysłała mi kopię artykułu ze starej gazety, pieczołowicie przechowywanej przez Mamę. Dziennikarz zadał sobie trud i napisał o naszych studenckich praktykach robotniczych. Miały nas czegoś nauczyć, głównie łamały nogi, moją też.

Julita Bielak

     - Przyjaźnił się pan z Czesławem Miłoszem - zaczęłam - czy mówi coś panu imię Jadwiga? Ta osoba razem z nim studiowała prawo w Uniwersytecie Batorego i chyba sympatyzowali ze sobą. - Oczywiście, nie tylko sympatyzowali, ale to nawet była wielka miłość.która się skończyła, gdy Czesław wyjechał do Warszawy. Chodzi o Jadwigę Waszkiewiczównę, córkę znanego wileńskiego lekarza. Rodzina Waszkiewiczów miała pod Wilnem piękny majątek i Czesio często tam bywał... Nawet pamiętam nazwę, Barcie! - A co się z nią dalej działo? - spytałam, starając się, aby mój głos brzmiał w miarę naturalnie. - Tego nie wiem, zniknęła z życia Czesława, a więc i mojego...  2)

Julita Bielak

     Julita BielakJulita BielakJulita Bielak

     Otworzyłam wieko posagowej skrzyni ze wspomnieniami, pojawił się kucharz, którego pierwszego dnia wyrzuciłyśmy z obozu za żółtą przeźroczystą zupę z pływającymi w niej plastrami marchwi, ziemniakami pokrojonymi w kostkę i kamykami twardego grochu. Królestwo kuchni przejęły Krysia i Dorota, czym wzbudziły nasz podziw i uwielbienie, bo nigdy przedtem nie gotowały dla pułku wojska. Podeszłam do półki z książkami, nastrajałam się. Żonglowałam zakładkami. Szukałam smaków, dosłownych i metaforycznych, aby zaostrzyć koloryt starych ciekawostek: " Ta, ta, tamta i jeszcze te dwie, jest i Proust". W poszukiwaniu straconego czasu to przemierzanie pamięci autora, ale i poszukiwanie minionych smaków i zapachów, nieodzownych elementów tworzących wspomnienia, dopełnień całkowitej rekonstrukcji odeszłego świata:

     I nagle wspomnienie zjawiło mi się. Ten smak to była magdalenka cioci Leonii. W niedzielę rano w Combray (ponieważ tego dnia nie wychodziłem przed godziną mszy), kiedy szedłem do pokoju cioci Leonii powiedzieć jej dzień dobry, dawała mi kawałek ciasta, zmoczywszy je w herbacie lub w naparze kwaitu lipowego. Widok magdalenki nie przypominał mi nic, nim ją skosztowałem... 3)

Nigdy nie był kucharzem

w cukierni nie terminował

lecz on jeden znał ten zapach

na pamięć - magdalenka

pachniała kruchym ciastem

laską wanilii i migdałem

 

on umiał pamiętać

pod szkła soczewkę

każdą kroplę czasu kładł

ja także pamiętam

choć nie wiem jak

i tylko ta muzyka

co smaków dotyka

akordem powraca

bolesnym refrenem

dlaczego nie milknie

dlaczego wciąż gra i gra

a każdy jej ton

jak sopel chłodny jak łza

 

nie, nie był kucharzem

w cukierni nie terminował

a jednak tylko on znał

ten zapach na pamięć -

magdalenka pachniała

kruchym ciastem i migdałem

*

Katarzyna Krenz, Proust, fragm. 4)

Julita Bielak

          Fot, Halina Farr, Bordeaux 2017, sklep z makaronikami.

     Z żółtych karteczek ułożyłam algorytm, przygotowałam zeszyt. Wtem, jak wystrzał armatni, zadzwonił telefon, dłuższą chwilę rozmawiałam zarzucając ambitne retrospekcyjne plany. Z minuty na minutę stawałam się kimś innym, dwa oczka na prawo, nadrzucić, przełożyć, dwa oczka na lewo. Następnego dnia ruchem detektywa Monka przekładałam tomy ułożone na biurku, co ja chciałam, o czym myślałam? Uciekło, nie mogłam tego czegoś, jak mawia Kattinka, złapać za ogon. Jakim szłam tropem, marzeń? Miłości? Domu? Nadziei? Właściwej młodości do granic głupoty pewności siebie?

     Myślałem, że rozpoznam ten dom, nawet nie patrząc na numer, ale już jestem na skrzyżowaniu z Salisbury i muszę się cofnąć do domu z nadbudówką, a wtedy zauważam, że nasz dom i sąsiedni zostały połączone. Oba były białe, a ten nowy twór jest ciemnoszary z czarnym szlaczkiem, a w miejscu dawnych spiczastych dachów znajduje się kwadrat ze szkła i stali. Otacza go nowe ogrodzenie, a na ganku zamontowano ułożone w geometryczne wzory antywłamaniowe kraty. Widzę jego wnętrze przez otwarte okno: ściany pomalowane na kolor krwi, sufit obity bambusem, maski z Kongo, na ścianach - "zwariowane, ale magiczne" - jak powiedziałby Greg. Znajdująca się w jednym z pokojów kobieta obserwuje mnie przez okno. 5)

Julita Bielak

                               Fot. Marta Miaśkiewicz, Ateny 2017, profil Fb.

     Mijały dni, ich treść przyciągnęła magnesem konkluzję doświadczenia życiowego: "Ale jakie praktyki robotnicze, Izabela, komu chcesz o nich opowiadać? Krysi, Halusi, Zosi? Wszystko wiedzą, też tam były. Naszej Marcie, która pochodzi z jednego krańca Europy, mieszka na innym i porusza się po kontynencie, aby startować w maratonach, jak po rodzinnym mieście? Dwudziestowieczne smęty o pracy na roli ani jej nie rozbawią, ani nie rozwiną. Dziewięciolatka Krzysia, przejętego gwiezdnymi wojnami, też nie. Nie zamieni świetlnego miecza na motykę. Nie tędy droga, Eliza, idź przez zboże, we wsi Moskal stoi".

     /.../ wtedy złapanie taksówki to był cud. Ludzie czekali na postojach w długich kolejkach. "Łebki" ratowały sytuację. Podjeżdżali i mówili, dokąd jadą. Jeżeli kierunek pasował, to brali parę osób za dwie dychy albo trzy od łebka. Kiedyś Himilsbach, zresztą napity, podszedł do kolejki pod Związkiem Literatów i się spytał: - Kto do Śródmieścia? Parę osób się zgłosiło. Idą, idą i nic. W końcu jeden pyta: - To gdzie pan ma ten samochód? - Nie mam - odpowiedział Janek - ale nie chce mi się iść samemu. 1)

     Potrafię prowadzić, odnowiłam nawet prawo jazdy, auta nie mam, gubię watek, ale jeśli będzie Państwu czasami ze mną po drodze, to będzie mi miło. Zostało jeszcze parę książek do zagospodarowania, wątków do posnucia.

Julita Bielak

1. Janusz Głowacki, "Przyszedłem czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".

2. Maria Nurowska, "Sergiusz Czesław Jadwiga".

3.Marcel Proust, "W poszukiwaniu straconego czasu".

4. Katarzyna Krenz, "Z nieznajomą w podróży".

5. Patrick Flanery, "Rozgrzeszenie".

poniedziałek, 30 października 2017

Julita Bielak     Jul

     Śpiewali i tańczyli w nocnych koszulach. Ich piosenka przyprawiała o miłą gęsią skórkę, bo udawali w niej, że boją się własnych cieni, nieświadomi, że wkrótce zamkną się nad nimi inne cienie, które wzbudzą w nich prawdziwe przerażenie. [...] A jakież bajki sobie opowiadali! Nawet Kruszyna starał się tego wieczora opowiedzieć bajkę, ale jej początek był tak przeraźliwie nudny, że przeraził nie tylko innych, ale i samego Kruszynę, który powiedział wesoło: - Tak, to jest bardzo nudny początek. Udajmy więc, że to był koniec.

J.M. Barrie, "Piotruś Pan i Wendy", Przeł. Michał Rusinek, ZNAK emotikon.

Julita Bielak

     Wstaję ze słońcem. Zapominam, że okna pokoju nie wychodzą już, jak przy Mickiewicza, na wschód, a na zachód. I nie budzi mnie o szóstej rano dźwięk dzwonów kościoła św. Andrzeja Boboli, a cisza lasu. Otrząsam się z resztek snów. Tego notorycznie się powtarzającego z peronem i wtaczającym się pociągiem oraz innych, z fabularną projekcją. Co noc muszę dręczyć się dworcem, ogromną czarną lokomotywą i sobą wyczekującą pojazdu. W półmroku przemierzającą wagony w poszukiwaniu wolnego miejsca, nigdy go nie znajduję. A podróż przede mną, przynajmniej w wydaniu czasowym, daleka, to wiem. Idę zatem dalej, mijam kolejne zapełnione pasażerami przedziały i wagony. Nie znam tych milczących uniesionych w górę twarzy, nigdy nie spotkaliśmy się. 

Julita Bielak

     W snach z akcją wiele ról grają bliscy i dalecy, którzy odeszli. O których, bywa, myślę z tęsknotą, towarzyszą mi choćby poprzez przedmioty odświętnego użytku, przez słowa, powiedzonka, zdjęcia. Do snów wkradają się też ludzie przypadkowi, ledwie ich znałam. Na moment, jak Romek Dussel, przykuli moją uwagę. Dowiadywałam się później, że już ich nie ma. Jedni i drudzy zapełniają scenę ułudy, toczymy rozmowy, dzieje się nierealne życie. Po ich życiu. Ojciec, siostra i babcia, przesuwanie ich, odprowadzanych na cmentarz, w świadomości do innej kategorii ludzi, dokonuje się u mnie z oporem. Szczególnie z ojcem obcuję myślami po dawnemu, nie inaczej, niż gdy jeszcze był w domu.

Julita BielakJulita Bielak

Julita BielakJulita Bielak

     Juta, moja wielka przyjaciółka, świadkowa na ślubie. Olek, Leszek i Elżbieta z licealnej klasy. Jacek. Małgosia i Piotr ze studiów. Jasiu Dzidziul. Moi idole, których podziwiałam. Majoryzowanie żywych przez zmarłych miało odbywać się kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dzień po dniu nachodzi powoli jak lawa, zaciera kontury czasów "było, jest, będzie", otacza mgłą. "Istnienie to dobra rzecz" - mówi jeden z bohaterów Sienkiewicza i na pewno ma rację, ale istnienie to abstrakcja, wielka zagadka. I wielka tragedia, największa tragedia człowieka, świadomość, że przestanie istnieć. Przeminie jak sen.

Julita Bielak

Julita Bielak

Julita Bielak

Julita Bielak    

     Jak ślad, który pozostawił. W "Dniach, Dziennikach z Tangeru 1987-1989" Paul Bowles poddaje w wątpliwość przetrwanie gatunku ludzkiego przez kolejne sto lat. I konkluduje: [...] to mało prawdopodobne, by książka napisana w 1990 roku znaczyła cokolwiek dla kogoś, kto przypadkiem otworzy ją w roku 2090 - jeśli ten ktoś w ogóle będzie umiał czytać. Istnienie wieczne, wschodnia palingeneza, powiecie. Tak, a jakim ciele? Młodym, pełnym żądzy, niepokoju, niepewności co do swego losu, zależności od innych, dążenia do wyróżnienia się w tłumie, nieustannej rywalizacji, konkurencji, ścigania się i walki o lepszą pozycję? Czy w zmęczonym, ale wolnym, kroczącym po ścieżce dawnego wyboru, jak żyć. Poza obiegiem, ale i poza rywalizacją, przez co otaczający go ludzie są łagodniejsi, w milszej atmosferze przyjaźniej nastawieni. Tyle, że boli. To może powtórne istnienie, z przywilejem, z którego korzystają pisarze przy drugim wydaniu, aby poprawić pewne błędy pierwszego. No może.

     Pomyślę o tym jutro. "Ciągle to jutro, jutro. Znów jutro" - Makbet, akt V. Tymczasem pójdę po kwiaty, w ogrodnictwie pana Wojtka najpiękniejsze, jak młyńskie koła. Zapalę znicze.

Julita Bielak

Na zdjęciach w kolejności: ojciec na warszawskiej ulicy, babcia, Baśka na krakowskim rynku, Piotrek w kuchni, Juta na balu w Róży Wiatrów i Juta u nas w mieszkaniu na Przeróbce, Grzegorz Ciechowski w Operze Leśnej, Leszek i Elżbieta na spotkaniu na plebanii u Stasia.

    

    

    

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 44
Tagi