Rozmowy wśród przyjaciół
Blog > Komentarze do wpisu

Festiwal tulipanów

   Kanadyjka

W Ottawie odbywa się właśnie doroczny Festiwal Tulipanów. Największy tego typu na świecie, Festiwal prezentuje ponad milion tulipanów w wielu miejscach w mieście. Przez 18 dni w Ottawie odbywa sie wiele imprez, które przyciagaja rzesze turystów.

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

A historia powstania tego festiwalu jest niezmiernie ciekawa i sięga II Wojny Światowej. W 1940 roku, po zajęciu przez Niemców Holandii, księżniczka Juliana wraz z córkami Ireną i Beatrix przybyły do Kanady. Królewska rodzina zamieszkała w Ottawie, gdzie w styczniu 1943 roku księżniczka Juliana urodziła córkę Margriet. Rząd kanadyjski tymczasowo zadeklarował teren szpitala (Civic Hospital) w którym odbywał się poród jako pozaterytorialny, aby zapewnić młodej księżniczce wyłaczność obywatelstwa holenderskiego, a tym samym nie przekreślic jej szans do dziedziczenia tronu.

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

W 1945 roku, po powrocie do wyzwolonej Holandii, księżniczka Juliana podarowała Kanadzie 20 tysięcy cebulek tulipanów, w podzięce za kanadyjską gościnność oraz za rolę jaką spełnili kanadyjczycy w wyzwoleniu jej ojczyzny. Od tej pory co roku królowa Juliana (od 1948 do 1980 roku), a potem królowa Beatrix wysyłały do Kanady tysiące tulipanowych cebulek.

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

Kwitnące tulipany stały sie ottawską sensacją.  W 1953 roku, światowej sławy fotograf Malak Karsh zaproponował zorganizowanie w Ottawie Festiwalu Tulipanów, dla uczczenia wojennego symbolu łączącego Kanadę i Holandię.

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

Festiwal stał sie prawdziwą wiosenną atrakcją miasta, która przyciąga nie tylko rzesze turystów, ale i królewskich gości (królowa Juliana w 1967 roku i księżniczka Margriet w 2002 roku). 

Zdjęcie: Henryk Lewkowicz

Ale to jeszcze nie wszystko. Otóż kilka lat temu miasto zamówiło kilkadziesiąt gipsowych tulipanów, które rozdało miejscowym artystom do pomalowania. Tak udekorowane tulipany zostały ustawione na ulicach centrum. Tu macie kilka przykładów.

   

  

  

  

Zdjęcia tulipanów żywych: Henryk Lewkowicz

Zdjęcia tulipanów malowanych: Kanadyjka

wtorek, 21 maja 2013, kanadyjka82
Tagi: Tulipany

Polecane wpisy

Komentarze
2013/05/21 17:16:29
Hm, te drugie jakby bardziej odporne na pogodę. Ale może trzeba je odmalowywać po zimie, jak wiejskie chaty? :)
-
2013/05/21 18:27:15
Księżniczki i tulipany... Wzruszająca, nieznana historia (przynajmniej ja jej nie znałam). I gdyby nie wojna, byłaby to opowieść iście jak z bajki.
-
2013/05/21 20:07:02
piekne te tulipany - zywe, to tylko w takim miescie/parku jak Ottawa moga odbywac sie tak niesamowite festiwale.
-
2013/05/23 23:57:33
Kolorowo, z opowieścią o księżniczce, idealny temat na dzisiejszy chłodny wieczór. I takie tulipany lubie - na skwerze, w ogrodzie, na wystawie, w oknie kwiaciarni. Pamiętamy wiersz Jana Brzechwy "Tulipan i róża"? - dalipan, pamiętamy. Z gipsowych wybrałam ten z motywem wiatraka, ktoś tęskni.